EğitimSiyaset

Gaytancıoğlu, dezavantajlı ve sınava giremeyen öğrencilerin LGS başarısına etkisini sordu

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne’nin LGS’deki başarı sırasını sordu. Bölgenin başarı sırasının düşmemesi için dezavantajlı ve başarısız görülen öğrencilerin sınava girmemesine yönelik soru soru soran Gaytancıoğlu, soru önergesi ile bakanlıktan cevap istedi.

“Başarısızlıkları görünmesin diye mümkün olsa öğrencileri sınava sokmayacaklar.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e Liseye Giriş Sınavlarına girmeyen öğrencilerin neden sınava girmediğine dair bakanlığın bir inceleme yapıp yapmadığı yönünde soru önergesi vermiş, “Eskiden sınavlara giren öğrencilerin başarılarına bakılır eksiklerini kapatmak için önlem alınırdı. Şimdi başarısızlıkları görünmesin diye mümkün olsa öğrencileri sınava sokmayacaklar.” demişti.

“LGS’ye girmeyen öğrencilerin neden sınava girmedi?”

Aradan yaklaşık 1 ay geçmesine rağmen halen sorularına cevap alamayan Gaytancıoğlu, “İllerin başarı durumlarının açıklandığı yıllar dikkate alındığında 2018 yılından itibaren Edirne’nin sıralamasındaki yerleri nerelerdir? İllerin başarı sıralamaları artık neden kamuoyuna açıklanmamaktadır? 2018 yılı ve sonrasında, yıllar itibariye, Edirne’de sınava girme hakkı olan, sınava giren ve girmeyen öğrenci sayısı ne kadardır?
LGS’ye girmeyen öğrencilerin neden sınava girmediğine dair Bakanlığınızca bir inceleme yapılmış mıdır?
LGS sınavına girmeyen öğrencilerin ortaokul başarı durumları incelenmiş midir?” şeklindeki Bakan Özer’e yönelttiğini hatırlatarak, öğrencilerin başarı durumları ve sınava sokulmayan öğrencileri hatırlattı.

“En çok dezavantajlı okullardaki öğrenciler sınavlara sokulmuyor”

Şimdiye kadar hiçbir gelişme olmadığını söyleyen Gaytancıoğlu, “En çok dezavantajlı okullardaki öğrenciler sınavlara sokulmuyor, çocuklara adeta ‘Sen başaramazsın’ deniyor ve çocuklar sınava alınmıyor. Böyle olunca da başarı yalnızca sınava giren öğrenciler arasında değerlendirme yapılıyor. Buna rağmen Edirne başarı sıralamasında 40. sırada. Resmi olarak cevap 15 gün içinde gelmesi gerekiyordu, gelmiyorsa kötü niyet var demektir.” derken, şimdiye kadar daha önce verdiği tüm soru önergeleri ile bir değerlendirme yapacağını belirterek, “Bu zamana kadar da zaten gelen cevapların hepsi evlere şenlik. Keşan-Enez karayolunu soruyorum, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bütçesi geliyor; kaç kişi sosyal yardım alıyor diye soruyorum, ilgili bakanlık ile başka başka cevaplar geliyor.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu