Haberler

Edirne İl Genel Meclisi’nin Keşanlı üyeleri, Online Buluşmalar’da kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı

Kesanonline.com tarafından hazırlanan ‘Online Buluşmalar‘ ilk bölümünde Edirne İl Genel Meclisi’nin Keşanlı üyelerini konuk etti. Keşan basının karşısına geçerek sorularını cevaplayan üyeler, Kırklareli-Edirne arsındaki gümrük sahası rekabetini, Eski Tekel Binası’nın kiralanma sürecini, Paşayiğit ve Yeniceçifttlikte kurulacak organize sanayi bölgeleri ile Sazlıdere’de yapılması planlanan FSRU Limanı hakkında görüşlerini belirtti.

Keşan gazetecilerinin sorularını soracakları ve misafirlerinin yanıtlayacağı ‘Online Buluşmalar’ 28 Ekim Çarşamba günü ilk bölümüyle başladı. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen program, Kesanonline.com ile kesanonline youtube ve facebook hesaplarından da canlı yayınlandı.
Saat 11.00’de başlayan programın ilk konukları Edirne İl Genel Meclisi’nin Keşan’dan AK Parti’li Üyeleri Halil Bayazıt ile İsmail Keleş ve CHP’li Üyeleri Erdoğan GümülcineliSezgin Gündoğdu oldu.

Eski Tekel binasının kiraya verilmesi

Alparslan Türkeş Meydanı’ndaki eski Tekel binası ile ilgili Keşan Belediyesi’nin talebinin reddedilerek özel bir firmaya kiraya verilmesiyle ilgili soru üzerine, AK Partili İsmail Keleş şunları söyledi; “Bu alanı Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu, İl Genel Meclisi Başkanımızdan talep ederek, yüksek bir kira bedeli ödeyemeyeceklerini söyledi. İl Genel Meclisi Başkanımız da daha önce bu binanın 30 bin TL civarında kiraya verilmesi nedeniyle, İl Genel Meclisi’ne zimmet çıkacağı, bunun için binanın mecburen ihaleye çıkartılması gerektiği söylendi. Hal böyle olunca da bahse konu şirket İl Özel İdaresi’nin kiracısı oldu. Belediyemiz sadece alt katı da kiralayabileceğini söyledi. Ancak bu da kabul görmedi.” Gümülcineli de, kamu zararı olacağı için uygun görülmediğini, Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun da ısrarcı olmadığını, dolayısıyla ihale ile kiraya verildiğini söyledi.

Gümrük Sahası için rekabet

Havsa’da kurulan İç Gümrük Sahası’nda “Hibe” tartışmaları hatırlatılan ve İl Genel Meclisi’nin bu “Hibe” tartışması ile ilgili gündem maddesinin geri çekilmesini soran basın mensuplarına cevap veren Gümülcineli, son dakika önlerine geldiğini söylediği bu gündem maddesi hakkında acele karar vermek yerine komisyon kurulması ve komisyonun inceleme yapması kararı aldıklarını, ancak gündem maddesinin daha sonra Edirne Valisi Ekrem Canalp tarafından geri çekildiğini ifade etti. İsmail Keleş de bu konuyla ilgili olarak, “Amacı belli olan bir konuydu. Meclise son dakika gelse de vatandaşımız, bu alana Gümrük Sahası yapılması şartı ile araziyi bağışladı. Biz de amacı belli olan bir konu hakkında araştırma gerektireceğini düşünmediğimiz için bağış konusunda olumlu oy kullandık. Son aşamanın ne olduğunu net olarak bilmiyorum.” şeklinde konuştu.

İl Genel Üyeleri FSRU Limanı için görüş belirtti

Sazlıdere Sahili’ne yapılması planlanan FSRU Limanı ile ilgili görüşleri sorulan İl Genel Meclisi üyelerinden İsmail Keleş, konunun teknik kısmıyla ilgili herhangi bir bilgi sahibi olmadıkları için teknik konuda görüş bildiremeyeceklerini, “Sadece etrafı kirleteceği söyleniyor. Ancak eğer kirletmeyecekse bu işin istihdam kanadını da görmeliyiz.” derken, Erdoğan Gümülcineli de, “Bu işin iptali için hassasiyetle üzerinde duruyoruz. Ancak bölgeye ticari anlamda düşünülse de bu süreçte plansız yapılaşmanın yanı sıra, bu projenin de, zaten tahribata uğrayan Saros Körfezi’ne zarar vereceği gerçektir.” görüşünü bildirdi.

Organize sanayiler..

Gıda İhtisas OSB’nin yanında, Yeniceçiftlik Köyü’nde kurulması beklenen TDİOSB’nin de gündeme getirildiği, bu durumda Paşayiğit Mahallesi’ndeki Gıda İhtisas OSB’den vazgeçilip vazgeçilmediği sorusu üzerine, tim üyeler “Asla” cevabını verdi. İl Genel Meclisi üyeleri, köylerdeki kadınların ekonomi ve üretime katkısı için proje geliştirip geliştirilmeyeceği yönündeki soruyu da, İl Genel Meclisi’nin her zaman bu tür projelere destek olduğu görüşü iletildi. Ayrıca, bazı köylerde pazar kurulmasıyla ilgili taleplerin olduğu, bu anlamda Gökçetepe, Pırnarköy, Akhoca ve Abdürrahim köylerinden talep geldiği bildirildi. Canlı yayın, soruların cevaplanmasıyla sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu