Reklam
Haberler

Edirne İl Genel Meclisi üyeleri Online Buluşmalar’da köylerin durumunu anlattı

Kesanonline.com tarafından hazırlanan ‘Online Buluşmalar ilk bölümünde Edirne İl Genel Meclisi’nin Keşanlı üyelerini konuk etti. Keşan basının karşısına geçerek sorularını cevaplayan üyeler, İl Genel Meclisi’nin Keşan köyleri ile ilgili planlarını anlattı.

Keşan gazetecilerinin sorularını soracakları ve misafirlerinin yanıtlayacağı ‘Online Buluşmalar’ 28 Ekim Çarşamba günü ilk bölümüyle başladı. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen program, Kesanonline.com ile kesanonline youtube ve facebook hesaplarından da canlı yayınlandı.
Saat 11.00’de başlayan programın ilk konukları Edirne İl Genel Meclisi’nin Keşan’dan AK Parti’li Üyeleri Halil Bayazıt ile İsmail Keleş ve CHP’li Üyeleri Erdoğan GümülcineliSezgin Gündoğdu oldu.

“3 köy dışında altyapısı eksik olan köy yok”

Moderatörlüğünü Keşan FM Yayın Sorumlusu Buket Birsen Çayır‘ın yaptığı “Online Buluşmalar” programının Çayır’ın, Keşan’ın köylerinin yeteri kadar hizmet alıp almadığı yönündeki sorusuyla başladı. Soruya cevap veren CHP’li Erdoğan Gümülcineli, İl Genel Meclisi’nin yıllık programlar ile çalıştığını hatırlatarak, “Yatırım ve programlar dahilinde herhangi bir ayrım yapılmadan belirlenir. Bu anlamda Keşan, daha acil şekilde sorunları kapsam içerisine alındığı için daha şanslı. Saros Körfezi de bu anlamda belli hizmetleri almış durumda.” derken, AK Partili İsmail Keleş de, 1.5 yıldır görevde olduklarını ve bu görev sürecinde yaptıkları çalışmalarla Keşan köylerinin yeterli hizmeti aldığına inandığını ifade ederek, 3 köy dışında altyapı eksik olan köyün bulunmadığını, su sorununun ise bu sezon birkaç köyde yaşandığını ancak bunun da çözüme kavuşturulacağını, kilitli park taşı eksikliğinin tamamlanmış durumda olduğunu kaydetti. Keleş’in sözlerine ek olarak söz alan AK Partili Halil Bayazıt da, köylerin gerekli hizmeti aldığı yönünde görüş bildirerek, “Şehirde ne varsa köyümüzde de o olacak” parolasıyla çıktıkları yolda ekin adımlarla ilerlemeye devam edeceklerini söyledi. Bunun yanında CHP’Lİ Sezgin Gündoğdu ise, gereken hizmetlerin verildiğini dile getirerek, mücadelelerin sürdüğünü ve Keşan’ın bu anlamda aslan payını aldığını kaydetti.

Köylerde çöp toplama işinin iyi gidiyor

Basın mensuplarının Keşan Köylere Hizmet Götürme Birliği toplantılarında muhtarların sürekli olarak dile getirdiği maddelerden biri olan çöp toplama sorununun çözümü noktasında ne tür çalışmaların olduğu sorusunu cevaplayan Gümülcineli, Keşan KHGB’nde CHP’nin temsilcisi bulunmadığını hatırlatarak, bunun verilen ya da verilecek hizmetlerin takipçisi olacakları gerçeğini değiştirmeyeceğini ifade etti ve çöplerin birkaç gün geç de olsa toplandığını söyledi. Erdoğan Gümülcineli, ayrıca göreve başladıkları ilk ayda bu anlamda verdiği önergeyi de hatırlattı. Konuyla ilgili söz alan Keleş, sadece yaz mevsiminde ve belli günlerde sorunlar yaşandığını, büyük yoğunluğun oluştuğu Saros Körfezi‘nde bu tür gecikmeler yaşansa da, çok geçmeden çözüldüğünü, Mecidiye’ye bu anlamda konteyner ve araç takviyesi yapıldığını ifade etti. Bu konuda bir öneride bulunan Gündoğdu, köylerde çöp toplama işinin iyi gittiğini, ancak ücret anlamında site konumunda bulunan alanların, müstakil evlerden ayrılabileceğini dile getirdi.

Kapatılan Çamlıca Belediyesi’nin evrakları kayıp

Çamlıca Belediyesi‘nin kapatılmasının ardından ortaya çıkan ve o yıldan şimdiye kadar çözüm bekleyen imar sorunu ile ilgili soru üzerine konuşan Keleş, Çamlıca Belediyesi kapatıldıktan sonra ilgili mercilerin, bahse konu evrakların bir kısmının kayıp olduğunu söylediğini kaydederek, bölgede imarın ne zaman olacağının net olarak belli olmadığını, ancak bölgenin Keşan Belediyesi mücavir alanı içerisine dahil edilmesinin çok daha yararlı olacağını söyledi. Gümülcineli de bu konuda “Konunun takipçisiyiz.” dedi. Köylerde devam eden asfaltlama çalışmaları ile ilgili soru da, çalışmaların yapıldığı alanlar hakkında bilgi verilerek cevaplandı.

3 köyde kanalizasyon yok

Kanalizasyonu olmayan köy olup olmadığı soruyu cevaplayan Keleş, Sazlıdere, Çelebi ve Yeşilköy olmak üzere 3 köyde kanalizasyon olmadığını, Sazlıdere Köyü’nün sahil ile birlikte gündeme alınması nedeniyle uzadığını bildirdi. İl Genel Meclisi üyeleri, aylık toplantılara hazırlanırken ne tür çalışmalar yaptıkları hakkında da bilgilendirmede bulundu.

Basın mensuplarının Sazlıdere Köyü ile Adilhan Köyü arasındaki yolun, Çanakkale sınırına kalan kısmın yapıldığı, ancak Edirne sınırına kalan kısmın yapılmadığı hatırlatması üzerine, Keleş, yolun 2021 yılı programına aldırılması için çalıştıklarını, bu konuda son derece ilgili olduklarını vurguladı. İl Genel Meclisi üyeleri, okulların fiziki durumları ile ilgili olarak da bilgiler vererek, bazı okulların tadilata ihtiyacı olduğunu, bu konuda çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Basın mensuplarının, sadece Keşan’da bir mesire alanı olmamasıyla ilgili çalışmaların ne durumda olduğu sorusu üzerine, Gümülcineli, Edirne genelinde sadece Keşan’da mesire yeri olmadığını, ancak mesire yeri belirlenmesiyle ilgili çalışma yaptıkları bilgisini vererek, şuanda somut bir şey olmasa da çalışmaların sürdüğünü söyled

Pandemi sonrasında artan köy nüfusları Kasım ayı meclisinde görüşülecek

Yaşanan pandemi sürecinde köylerde ve sahil bölgesinde artan nüfus hatırlatılarak, hizmet çalışmaları belirlenirken bu artışın göz önüne alınıl alınmadığı sorulan İsmail Keleş, Kasım ayı toplantılarında bu konuyu gündeme getireceklerinin altını çizerek, yazlık bölgeler ve köylerde hizmetin devam edeceğini belirtti. Erdoğan Gümülcineli de, İl Genel Meclisi’nin süreci iyi yönettiğini kaydederek, gerekli hassasiyetin gösterileceğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu