Haberler

Edirne Eski Milletvekili, AK Parti’nin 2009 Keşan Belediye Başkan Adayı İsmail Üğdül’ün FSRU açıklaması..

17. ve 18. Dönem ANAP’tan seçilerek Edirne Milletvekilliği görevini 2 dönem sürdüren, 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde AK Parti Keşan Belediye Başkanı Adayı gösterilen İsmail Üğdül, kesanonline’a verdiği özel röportajda; Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan Keşan’a bağlı sahil köylerinden Sazlıdere’ye yapılması planlanan FSRU  Limanı (Yüzer Depolama ve Yeniden Gazlaştırma Ünitesi) konusundaki görüşlerini dile getirerek, “Bu limana bütün sağduyulu Edirneliler’in karşı olduğu gibi ben de karşıyım” dedi.

Ekonomik açıdan limanın bölgeye bir getirisi olmayacağına inandığını ifade eden Üğdül, limanın yapılmaması için kritik sürece girildiğini belirterek, konunun bir an önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a anlatılması gerektiğini kaydetti.
Tepkilerin tüm kesimler tarafından verilmesinin önemini vurgulayan Üğdül, limanın özelliği ve nasıl çalışacağı konusunda aslında kimsenin bilgi sahibi olmadığını öne sürerek şu görüşleri aktardı;

Başka yere liman yapın kardeşim!”

“Bu limanın Keşan’a hiç getirisi olmayacak. Ben isterim ki; bu limana hiçbir şeyden çekinmeden, sadece Saros bölgemizi düşünerek, politik bir takım laflarla şunlarla bunlarla ortalığı bulandırmadan bu işi yaptırmamak. Bu işin faydalı olmadığını anlatmak. Başka yere liman yapın kardeşim! Nasıl eskiden İbrice’ye yapılacak dolum tesisi başka bir yere yapıldı. Bu da başka bir yere yapılsın. Gitsin Yunanistan başka bir yer bulsun. Saros apayrı bir özelliği olan bir yer.”
Sadece Edirne’nin değil, Tekirdağ ve Çanakkale’nin de güçlü milletvekilleri olduğunu belirten Üğdül, “Hepsi sözü, sazı dinlenen insanlar. Edirne Vekilimiz Fatma Aksal MKYK üyesi. Diğer Vekilimiz Okan Gaytancıoğlu da tarımın içinden geliyor. Tarımı konuşarak,  tarım üzerinden fikirlerini yürüterek bu işe karşı çıktığını belirtecek.” dedi.

“Bu inadın kırılması lazım!”

Saros’u, Erikli’yi, Sazlıdere’yi bilmeyen kişilerle FSRU’nun bölgeye vereceği zararı, Cumhurbaşkanı’na, Hükümet’e anlatmanın yanlış olduğunu ifade eden Üğdül;
“Ben yürürüm, pankartta taşırım. Ama bölge ile alakası olmayan birinin gelip de karşı çıkması doğru değil. Zaten sıkıntı, ortaya çıkan polemikler buradan kaynaklanıyor. Bu iş düzelecek iş ama inada binmiş gibi geliyor bana. Bu inadın kırılması lazım. Karşılıklı oturacaklar, ulaşabilecek son noktaya kadar gidecekler.” şeklinde konuştu.
Sazlıdere FSRU konusunda kritik günlere girildiğini kaydeden İsmail Üğdül, şunları söyledi;
“Bakan diyor ki; Saros’da bir deprem olsa, o limanın faydası olacakmış. Ya bırakın böyle mantıksız şey olmaz. Depremle o limanın ne alakası var. Sazlıdere, Saros’un çok gelişmiş bir bölgesi değil ama oraya yapılacak bir liman bütün Saros?u öldürecek. İyi niyetle ve herkesin isteği üzerine yapılan Yayla Limanı.. Yayla’yı ne hale getirdi. Yayla öldü. Yıllar önce Erikli’nin bittiği noktadaki ormanın önüne liman gibi bir set yaptılar. Tabiat onu yok etti. 2-3 yıl içerisinde yok oldu. Buranın kendine özgü bir yapısı var.”

Bugüne kadar Belediye Başkanımızın da fikrini söylemesini beklerdim”

Sazlıdere FSRU konusunda Edirne’nin sessiz kaldığına işaret eden Üğdül, görüşlerini şu ifadelerle dile getirdi;
“Açıkça konuşmadılar. Teşkilatlar konuşmuyor. Olmaz öyle şey. Edirne AK Parti teşkilatları bu limanla ilgili hiç fikir beyan etmedi. Fikir beyan edin kardeşim! Bugüne kadar Belediye Başkanımızın da fikrini söylemesini beklerdim.
<Biz bu limanın yanındayız. Neden? Milyarlar getirecek Keşan’a.
Eğer bu denizde bir tek yağ lekesi görürseniz istifa edeceğiz o gün. Ama oraları ihya olacak. Oranın nakliyesi, binaları, şunu bunu Keşan ayrı bir Keşan kazanacak.> deyin.
Hiçbir şey demiyorlar. Kim tavır koyacak. Milletvekili, belediye başkanı, il başkanı, ilçe başkanı? Bakana iletiyorlar. Cumhurbaşkanına iletin. Çağırın buraya gelsin.”

Burası nasıl bir liman olacak, kimse bilmiyor”

Nasıl bir liman olacağı konusunun bilinmediğini öne süren İsmail Üğdül, sözlerinin devamında şunları kaydetti;
“Bir limandır gidiyor. Limandan bizim hangi malımız gidecek ya da limandan bize hangi mal gelecek? Yarın Yunanistan <Banane, benim ihtiyacım yok!> derse ki diyebilir, ne olacak? İsrail’den doğalgaz alma planı yapıyorlar. Yarın bu limanın hiç hükmü kalmayacak. Belki de 10 yıl sonra kapanacak. Yunanistan’a bağlı kıytırık bir liman. Bu liman bize ne kadar gaz getirecek. Ben onun da çok bir şey getireceğini zannetmiyorum. Yarın Aliağa gibi olacak burası. Aliağa düne kadar Devlet?tindi. Şimdi birkaç patronun elinde. Burası da BOTAŞ’ın yaptığı bir şey.
Ben BOTAŞ’ın her yaptığı projeye evet mi diyeceğim. Olmaz! Ben karınca kararınca kendi eski milletvekilliğimi de göz önüne alarak, bu konularda mücadele vermiş bir insan olarak daha önce de fikrimi beyan ettim. Geleceğimizi, çocuklarımızı düşünmek zorundayız. Bu güzellikleri yok etmeyelim. Ben karşıyım bu işe. İktidar mensuplarının da güçlü bir karşı duruş sergilemesini beklerim. Sadece Edirne değil, Fatma Aksal hanıma yüklenmeyelim. Tekirdağ’ı, Çanakkale’si de bu işe el atacak. Onları da ilgilendiriyor. Bu artık Bakanı aşan bir konu. Cumhurbaşkanı’na iletilmesi gerekli. Çünkü Bakanı ikna etmişler. Bizim Milletvekilimiz de ses çıkaramıyor gibi geliyor bana. Yazık olur bu Saros’a. Başka bir Saros yok.”

https://www.botas.gov.tr/Sayfa/saros-fsru/118

https://kesanonline.com/saros-gonulluleri-fsruda-alt-olcekli-planlarin-iptali-icin-idare-mahkemesine-basvurdu/

https://kesanonline.com/saros-gonulluleri-fsru-limani-icin-twitterdan-harekete-gecti/

https://kesanonline.com/kent-konseyi-ve-saros-gonullulerinden-fsru-idk-toplantisina-tepki/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu