Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü, Corona Virüsü için acil durum ilan etti

Çin‘in Wuhan kentinde başlayan ve kısa zaman içinde dünyanın bir çok ülkesine yayılan Corona Virüsü için dün toplanan Dünya Sağlık Örgütü acil durum ilan etti.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, acil durum ilan edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada temel nedenin Çin?de değil diğer ülkelerde yaşananlar olduğunu söyledi.

Oldukça ölümcül Corona virüsünün sağlık sistemi sağlam olmayan ülkelere yayılabileceği yolunda kaygı duyulduğu belirtiliyor. DSÖ, virüsün Çin dışında 18 ülkeye yayıldığını ve 98 vaka tespit edildiğini açıkladı. Fakat Çin haricinde virüsün görüldüğü diğer ülkelerde şimdiye kadar ölümlü vakaya rastlanmadı.


Corona Virüsü’nün canlı yayılım haritası yayınlandı

Öte yandan Johns Hopkins Üniversitesi Sistem Bilimi ve Mühendisliği Merkezi tarafından Corona Virüsü’nün yayılım haritası yayınlandı.
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ve Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan gelen verilerin işlenmesiyle oluşan canlı harita, virüsün hangi ülleklerde yayıldığını, kaç kişinin enfekte olduğunu ve bu zamana kadar kaç kişinin hayatını kaybettiğini gösteriyor.

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

“Wuhan’daki Türkler tahliye ediliyor”

Ayrıca virüsün ortaya çıktığı Wuhan‘da yaşayan 32 Türk‘ün tahliyesi yolunda karar çıktı. Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen önceki gün yaptığı açıklamada, Çin’de yaklaşık 6 bin Türk yaşadığını ve Wuhan’daki 32 Türk’ün tahliye edileceğini duyurdu.

Büyükelçi Önen, Çin’de virüs kapan bir Türk vatandaşı olmadığını belirterek, 32 Türk’ün ambulans uçakla Türkiye’ye getirileceğini ve karantina uygulaması yapılacağını açıkladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu