Haberler

Dr. Özdağlı, Pandemi Kurulu’nda endişelerini tek tek sıraladı

Özel Keşan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Özdağlı, 5 Haziran 2020 Cuma günü Edirne’de, Vali Ekrem Canalp‘in başkanlığında gerçekleştirilen Pandemi Kurulu Toplantısı’na katılarak, koronavirüs salgınında Türkiye’de başlatılan “Yeni Normalleşme Süreci” konusundaki tespitlerini ve endişelerini kurul üyeleri ile paylaştı.
Özdağlı, toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında, pandemi sürecinde yaşanan hızlı açılma sürecinden dolayı endişeli olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi;
“Dünyayı kasıp kavuran ve dünya düzenini kökünden etkileyen bu süreçte, iki buçuk ay içinde normalleşmeye dönme adımlarını endişeyle izliyorum. Bugün sonuyla toplam test 2 milyon 209 bin, toplam pozitif vaka 167 bin, toplam ölüm 4.630 olarak Bakanlık sitesinden paylaşıldı. Salgın devam ediyor. Türkiye henüz ilk dalgayı tam olarak atlatamamışken, kamuoyunda adına “normalleşme” denilen hızlı bir süreç yaşanıyor. Vaka sayıları dalgalı bir seyir göstererek azalsa da salgının sürdüğü bir ortamda içinde bulunduğumuz haftadan itibaren kısıtlamaların birçoğunun kaldırıldığını gördük.” dedi.

Yeni normallere ulaşmak için 4 temel maddeye dikkati çeken ve bu maddelerin dikkatle incelenmesi gerektiğini kaydeden Dr. Özdağlı, maddeleri şöyle sıraladı:

1- Karar süreçlerinin halk sağlığı ve epidemiyolojik verilerle ile yönlendirilmesi
2- Sağlık hizmetlerinin COVID-19 hastalarının gereksinimi olan koruyucu, tanı, izolasyon ve tedavi hizmetlerinin sunumu ile salgın sürecinde ertelenmiş, birikmiş olağan sağlık sorunlarına sahip hastaların başvurularına yanıt verilmesi gibi iki ana kulvarda yönetilmesi
3- Salgının sosyal ve davranışsal etkilerinin, boyutunun önemsenmesi
4- Salgının bireyler, aileler ve topluluklar üzerindeki yıkıcı etkisini azaltmak için sosyal ve ekonomik destek verilmesi

“Kurallar açıklanmadan normalleşme tehlikelidir”

Yeniden açılma sürecinin Bilim Kurulu üyelerince hazırlanan rehberler ve bu rehberlerde belirtilen ilgili kamu kurumlarınca uygulamaya geçirilerek, kanıta dayalı ve “ihtiyatlı” yürütülmesinin, yeni dalgaları önlemek açısından önemli olduğuna deyinen Özdağlı, şunları söyledi;

“Tüm ülkeye yayılmış ve her ilde ve bölgede farklı dinamiklerle ve sayılarla seyreden salgında, kısıtlamaların tüm ülkede serbestleştirilmesi kaygı uyandırmaktadır. Sürecin işleyişi AVM’ler açıldıktan iki hafta sonra Bilim Kurulu’nun AVM’lerde alınması gereken önlemleri içeren rehberin yayımlanmış olması örneğinde de görüldüğü gibi olması gerekenden uzaktır. Önlemler alınmadan ya da kurallar kamuoyuna açıklanmadan normalleşme tehlikelidir.
Adına ‘normalleşme’ denilen bu sürecin önümüzdeki dönem için kaygılarımı ve endişelerimi arttıran bir şekilde ilerlediği görülmektedir. Dünyada ve ülkemizde uzun bir süre gündemimizde kalacak bu hastalık pandemisi ile ilgili hastalığın yayılımını kontrol altına almaya devam edecek stratejiler aksatılmadan sürdürülmelidir. Bu konuda geçiş sürecinde göz önüne alınması gereken kriterleri, tekrar tekrar gözden geçirmekte yarar var.”

“Vaka çıkışının riski yönetilebilir olmalı”

“COVID-19’un bulaşmasının kontrol altına alınmış olduğu kanıtlanmalıdır.
Sağlık sistemi her vakayı tespit edebilmeli, izole edebilmeli, test uygulayıp, tedavi etmeli ve her temaslı kişiyi izleyebilmeli ve karantinaya alabilmelidir.”
diyen Özdağlı; huzurevleri, rehabilitasyon merkezleri, bazı hastaneler, cezaevleri gibi duyarlı nüfusun toplu olarak bulunduğu yerlerdeki ve mülteciler gibi dezavantajlı topluluklardaki salgın riskinin en düşük düzeye indirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Özdağlı, “Okullar, fabrikalar, iş yerleri fiziksel mesafe, el yıkama olanakları, solunum hijyeni ve beden ısısı izlemleri vb. gerekli korunma önlemlerini oluşturmalıdır. Bulaş riski yüksek topluluklara yeni vakaların girişi ve bu topluluklardan dışarıya vaka çıkışının riski yönetilebilir olmalıdır.
Toplumların geçiş süreci konusunda bilgilendirilmiş, bu sürece katılımları sağlanmış olmalıdır.”
şeklinde konuştu.

“Bir savaşın en kritik anı kazandığını hissettiğin andır”

Normalleşme sürecine dair endişelerini birer birer sıralayan Uğur Özdağlı şunları söyledi;

“Bütün salgınlarda olduğu gibi sağlık çalışanları için en riskli dönem, yöneticilerin kendilerini övmeye başladığı, topyekün sağlık mücadelesinden siyasal rant devşirmeye odaklandığı ve toplumun normalleşme adı altında korunma reflekslerinin zayıfladığı anlardır. Bir savaşın en kritik anı kazandığını hissettiğin andır.Bu aynı zamanda en zayıf olduğun andır.Çünkü doğru yönde devam etmeyi sürdüremezsen kaybedersin.
Bu tedbirlerin yanı sıra büyük bir özveri ile gece gündüz emek vererek pandemide daha az insanımızın hastalanması ve hastalanan yurttaşlarımızın şifa bulması için tedavisini üstlenen ve pandemi dışındaki bütün hastalıklarla boğuşan hekimler ve tüm sağlık çalışanları için gerekli tedbirlerin alınması ve sağlığının korunması çok önemlidir. Bu nedenle sağlık kurumlarında;

1- Hastanelerden Aile Sağlığı Merkezlerine, işyeri hekimliği birimlerinden filyasyon ekiplerine kadar bütün sağlık hizmetlerinin pandemi koşullarına göre ve hekimlerin, sağlık çalışanlarının ve halkın sağlık hakkının korunacağı bir anlayışla düzenlenmesi zorunludur.

2– COVID-19 hastalarının ve COVID-19 dışı hastalıklara sahip hastaların tedavisi büyük bir dikkatle planlanmalıdır.

3- Pandeminin bitmediği gerçeğinden hareketle en büyük temas riskine sahip olan hekimlerin ve sağlık çalışanlarının korunması için ‘kişisel koruyucu ekipman’ temininde ve ekipman kalitesinde en küçük bir aksamanın yaşanmaması sağlanmalıdır.

“Edirne için en büyük tehlikenin Saros körfezinde beklenen tatil göçü”

“Dün Edirne İl Pandemi Kurulu Toplantısı’na, davet edildiğim kurum adına katıldım. Sayın Valimiz Ekrem Canalp Başkanlığında yapılan pandemi toplantısına, Edirne’de, Sağlık Müdürlüğü temel hizmet, ve altyapıyla ilgili onlarca kurum temsilcisi katıldı.İl sağlık müdürlüğünün Edirne’de yaşanan pandemi sürecini anlatan bilimsel veriler ve istatistikleri için meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Edirne’nin resmî pandemi raporu olan bu sunumun çok değerli olduğunu düşünüyorum. Umarım Edirne halkı ile paylaşılır.
Toplantıya ait değerlendirmelerimi paylaşmak istedim.
Sayın valimizin pandemi sürecini değerlendiren konuşmasından sonra Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan , Edirne’deki pandemi sürecinde yerel yönetici olarak yaptığı çalışmaları anlattı.
Sonrasında Trakya Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu pandemi sürecinde Trakya Üniversitesi’nin aldığı sorumluluğu ve yaşananları özetledi. Ardından söz alan Trakya Üniversitesi Halk Sağlığı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Muzaffer Eskiocak yaşanan pandemi sürecinin henüz bitmediğini ve kısa sürede içinde yeni ataklar beklediğini anlattı.
Son olarak ben de söz isteyerek, sürecin tüm kahramanlarına teşekkür ettim ve pandemi sürecinin birinci aşamasının sona erdiğini fakat asıl riskin bundan sonra da olacağını belirttim.

Bu nedenle; kısa süre içinde pandemi ile mücadele yöntemlerimizi, eksiklerimizi gözden geçirmeyi ve yeni sürece hazırlıklı olmamanız gerektiğini , Edirne için en büyük tehlikenin Saros Körfezi’nde beklenen tatil göçü olduğunu, sadece Türkiye’nin değil dünyanın en büyük megakentlerinden biri olan İstanbul’un bu süreçte bölgemize akacağını, bu nedenle Saros’a gelecek misafirlerin mutlaka kontrol edilmesini, il dışından gelecek herkesin fiziksel mesafe ve izolasyon kurallarına uyması gerektiği, gıda üretimi ve dağıtımının dikkatle kontrol edilmesi gerektiğine dair hatırlatmalarda bulundum. Toplantıya katılan kurumlardan farklı bir ses ve vurgu olarak yaptığım hatırlatmaların dikkatle dinlenip not alınarak değerlendirileceğini en yetkili ağızdan duymak mutluluk vericiydi.

Sonuç olarak; salgın konusunda alınacak kararların popülizmden etkilenmemesi, ayrım yapılmadan insan odaklı olması ve toplumun sağlığı başta olmak üzere; bütün insani, ekonomik ve sosyal gereksinimlerinin sosyal devlet anlayışıyla karşılanacağı adımları içermesi gerektiğini unutmayalım..
COVID-19 salgınının her aşamasında ancak bilimsel veriler ışığında, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının büyük çabası ve toplum katılımı sağlanarak başarı sağlanabilir!
Sağlıkla kalın.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu