Genel

DİSK Genel-İş ve Belediye çalışanlarından “Vergide adalet” açıklaması: “Kaşıkla verilen kepçeyle geri alınıyor”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel-İş Sendikası üyeleri ve Keşan Belediyesi çalışanları, Keşan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ile Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün bulunduğu binanın önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.
Saat 13.00’te başlayan “Vergide adalet için mücadeleye devam!” başlıklı basın açıklamasını, DİSK Genel-İş Sendikası Trakya Şube Saymanı Kamil Tunca okudu.

“Biz işçiler, yüksek enflasyon ve durmak bilmeyen zamlarla her gün yoksullaşıyoruz.” diyerek sözlerine başlayan Tunca, “Ülkemizde gelir dağılımı hızla bozuluyor. Düşük ücretler yüzünden alım gücümüz düşüyor. Sendikalaşmanın, grev yapmanın ve hak aramanın önündeki engellerle sömürü her gün biraz daha katmerleniyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi adaletsiz vergi sistemi nedeniyle kaşıkla verilen kepçeyle geri alınıyor. Gerçek enflasyonun altında kalan ücret artışları dahi vergilerle geri alınıyor.” dedi.

“Bu adaletsizliğe son verilmelidir”

KDV gibi dolaylı vergilerin temmuz ayında artırıldığını hatırlatan Tunca, “Zenginin de fakirin de işçinin de patronun da aynı oranda ödediği bu vergiler adaletsizdir. Bu adaletsizliğe son verilmelidir.
Dolaysız vergiler, yani gelirlerimizden alınan vergiler de adaletsiz. İşçiler ücretlerini almadan peşin peşin gelir vergisi ödüyor. Üstelik bu gelir vergisinin oranları çok yüksek. Ama iş zenginlere, patronlara gelince sürekli vergi afları çıkıyor. Bir kararname ile, bir gecede yandaş şirketlerin vergileri sıfırlanıyor.
Bu da yetmiyor, vergi dilimleri bilerek düşük belirleniyor. Bu yüzden ücretiyle geçinen bizler, yıl içerisinde sanki zengin olmuşuz gibi üst vergi dilimlerine giriyoruz. Ocak ayında 1.300 TL vergi ödeyen bir çalışan ekim ayından itibaren 3.500 TL vergi ödüyor. Kaşıkla verilen ücret artışları, kepçeyle geri alınıyor.
Oysa yüksek enflasyon dönemlerinde ülkeyi yönetenlerin görevi; işçilerin, emekçilerin, emeklilerin alım gücünü korumaktır, gelirde ve vergide adaleti sağlamaktır.”
ifadelerini kullandı.

Tunca, taleplerin dile getirildiği basın açıklamasına, şu sözlerle devam etti:

“Konfederasyonumuz DİSK vergide adaletin sağlanması için bir yasa teklifi hazırladı. Bu yasa teklifini Meclis’teki siyasi partilere sundu. Bu yasa acilen Meclis’ten geçmelidir.
Konfederasyonumuz DİSK, vergide adalet için işyerlerinden meydanlara bir mücadele süreci başlattı. Geçtiğimiz hafta İzmir’de meydanları dolduran biz işçiler, emekçiler, 21 Ekim’de de İstanbul’da Kartal Meydanı’nda vergide adalet için buluşuyor.

Bizlere düşen işyerlerinde ve meydanlarda vergide adalet mücadelesini büyütmektir.

Taleplerimiz nettir:

1. Gelir vergisi ilk dilim oranı ücretlilerde yüzde 10’a düşürülmelidir.
2. Vergi tarife dilimleri en az yeniden değerleme oranı veya asgari ücret artış oranı kadar artırılmalıdır.
3. Asgari ücret vergi istisnası çalışanlar lehine yeniden düzenlenmelidir.
4. Patronlara sağlanan 5 puan SGK prim desteği işçilere de sağlanmalıdır.
5. Çağ dışı damga vergisi tümüyle kaldırılmalıdır.

Her zaman söylediğimiz gibi: Vergide adalet olmadan gelirde adalet olmaz.

Ücretlerden ve tükettiklerimizden değil, kardan, ranttan daha fazla vergi alınması için,
az kazananın az, çok kazanın çok vergi ödediği bir vergi düzeni için,
gelirde, vergide ve memlekette adalet için; mücadeleye devam!”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu