Haberler

Dış Ticaret Okulu, eğitimlerini tamamladı

Trakya Kalkınma Ajansı ve Keşan TSO işbirliğinde bu yıl beşincisi Keşan’da düzenlenen Dış Ticaret Okulu eğitimlerini tamamladı.  26 şirketin katıldığı okulda katılımcılar sertifikalarını aldı.
Edirne’de ilk kez Keşan’da gerçekleştirilen programda uygulamalı olarak verilen eğitimlerini tamamlayan 7 şirketi sunumlarını yaptı, başarılı olan şirketlere danışmanlık hizmeti verilecek.

Dış Ticaret Okulu Nedir?

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından 3 yıldır düzenlenen Dış Ticaret Okulu olarak adlandırılan program 2 aşamadan oluşuyor. Teorik eğitimden oluşan ilk aşamada firmalara; Uluslararası Pazar Araştırma yöntemleri, Pazar, Müşteri ve Rakip Analizinde İnternetin Kullanımı, Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi, İhracat Mevzuatı, İthalat Mevzuatı, Gümrük İşlemleri, Dış ticaretin finansmanı ve ödeme şekilleri, İhracatta Krediler ve finansman araçları, İhracatta Devlet Yardımları konularında bilgiler veriliyor. İkinci aşamada ise firmalar her eğitim gününü bir basamak olarak kullanıp ihracat stratejilerini oluşturuyor ve proje çalıştayında oluşturdukları bu stratejilerini sunarak 5 gün boyunca dış ticaret istihbaratı danışmanlığı alma şansını yakalıyorlar. Firma aldığı bu danışmanlık ile ihracat stratejisini detaylıca oluşturarak, nokta atışı ihracat yapar duruma geliyor.

Bu güne dek Tekirdağ, Çerkezköy, Lüleburgaz ve Çorlu olmak üzere program dört kez düzenlenerek 115 firmaya eğitim verildi ve 35 firmaya da danışmanlık sağlandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu