Siyaset

Demir, Edirne Belediyesi Personel A.Ş.’ye getirilen İYİ Partili Meclis üyesi hakkında açıklama yaptı

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, İYİ Partili Edirne Belediye Meclisi üyeleri hakkında ihraç talebi ile başlatılan disiplin süreci hakkında açıklamalarda bulundu. Demir, “Sayın Başkan asıl işleri ile uğraşsın
meclis üyelerimi rahat bıraksın” dedi.

‘Geçtiğimiz Edirne Belediye Meclisi Toplantısında Personel A.Ş. için yönetim kuruluna bir İYİ Partili üye seçildi ve daha sonra diğer kabul oyu kullanan İYİ Partililer de ihraç talebiyle disipline sevk edildi. Son durum nedir, sebebi neydi ve bu ittifakı nasıl etkileyecek?’ sorusunu cevaplayan Ekrem Demir, ‘Bizler Millet İttifakı’nın paydaşlarıyız’ diyerek şu ifadeleri dile getirdi:

“Bir arkadaşımız geri gelmedi”

“Millet İttifakı’na halel getirecek davranışlar içerisinde bulunmamız lazım. Her iki genel başkanın da bu konuda hassas olduğunu görüyoruz. Bizlerin de onlara örnek olması gerekir. Edirne Belediyesi ve birçok belediye de beraber hareket ettik. Meclis üyelerimizden 6 arkadaşımızı CHP’nin listesinden görevlendirdik. Bu arkadaşlardan 5 tanesi seçildi. 1’i seçilemedi. 5 arkadaşımızdan Beş arkadaşımızdan da biri gelmedi dördü geldi. Birinin niye gelmediğini, niye gönderilmediğini ayrıca Recep Başkan‘a sormak lazım. Millet İttifakı ruhuna uygun hareket etmemiz lazım diyoruz o halde bahse konu arkadaşımız burayla çok iyi örtüşmüş olsa dahi Sayın Belediye Başkanı bu arkadaşa ‘Davranışınız Millet İttifakı’na halel getirir, partinize dönmenizde yarar var. Biz İYİ Parti ve CHP olarak Edirne’yi beraber yöneteceğiz.’ demiş olsaydı bu arkadaşımız orada bir dakika durmazdı.”

“İYİ Partililerin olacağı komisyon sayısı düşürüldü”

Edirne Belediyesinde bir önceki dönem 5 komisyon vardı. bu dönem bu komisyonlar İYİ Partili üyelerinde içerisinde yer alacağı için 3’e düşürüldü. Başkana komisyonların 5’e çıkarılması defalarca söyledim, bir yanlış anlaşılma olduğunu ve bir sonraki dönem komisyonların yeniden düzenleneceğini söyleyerek sonrasında da komisyonları 4’e çıkardı. Komisyonlar 4’e çıkarılmadan önce Millet İttifakı grubunun Personel A.Ş. ile ilgili bir önergesi oldu.”

“Meclis üyesine mobbing uygulandı”

“Personel A.Ş. borcu olan bir şirket. Bize gelen duyumlara göre bugün parası ve faizi ile birlikte 22 milyon civarında borcu var. Yapılandırma gündeme geldi. Borçlu olunan kurum ‘Taşınmazlarınızdan borcunuzun %50’si kadar kısmını bize ipotek ederseniz yapılandırmayı kabul ederiz.’ dedi. Bu taşınmazlar Edirne’nin çok kıymetli arazileri o yüzden ipotek edilmesi taraftarı değilim. Taksitleri düzenli ödeyemediğiniz taktirde bu arazilerin yok pahasına satılması kaygısını taşıyoruz. Arkadaşlarımızla konuyu değerlendirip ‘Red’ oyu vermeye karar verdik. 4 meclis üyemiz ‘Red’ oyu verdi fakat madde geçmedi. Recep Başkan ‘Siz evet diyorsunuz dimi Duygu hanım’ diyerek meclis üyemize ‘mobbin’ uygulandı ve ‘Evet’ demesini sağladı. Kayıtlarda mevcut. Duygu hanımı disipline sevk etmedik ama böyle bir olayın tekrarlanmaması için ikaz ettik.”

“Kucağımızda pimi çekilmiş bomba”

“Personel A.Ş.’nin Edirne Belediyesi’nden 3 yöneticisi vardı. Bu yöneticilerden 1 tanesi istifa etti. Recep Başkan istifa eden personel yerine İYİ Partili meclis üyelerinden birinin geçmesini istediğini bana bildirdi. Önerdiği isim Necamettin Aktar. Kendisine sözleri olduğu ve bu sözleri gerçekleştirmediği için Necamettin Aktar’ı Personel A.Ş.’de görevlendirmek istediğini söyledi. Olabilir ama kafamızda soru işaretleri var.
Personel A.Ş.’nin borçları olduğu için bu arkadaşımız bu borçlardan da sorumlu olacak. Necamettin Aktar ‘Ben bu teklifi kesinlikle kabul etmiyorum’ dedi. Yönetim olarak bize bir teklif geldi ve ben teklifi yönetimimizle, ve Vekilimizle paylaştım. Sayın Vekilimiz ‘Başkanım bu bizim kucağımıza pimi çekilmiş olarak bırakılmış bir bomba kesinlikle kabul etmeyin.’ dedi.” İl yönetimindeki arkadaşlarımız da ‘Böyle sorunlu bir şirkete taşınmazların ipoteği ile ilgili de red oyu vermişken talip olmamız doğru olmaz’ dediler. Ben de Recep Başkana teşekkür ettim ve teklifini yönetim olarak kabul etmediğimizi bildirdim.”

“Elimde yazılı kayıt var”

“Yeni senede yapılacak ilk meclis toplantısı öncesinde kendisiyle görüştük. Sayın Başkanım kulağıma bazı şeyler geliyor İYİ Parti ile ilgili durumlarda lütfen önce il başkanı olarak benimle konuşun dedim. Personel A.Ş. ile ilgili durumu gündem dışı olarak meclise getireceklerini ifade etti. Ben de İl yönetiminin ve siyasi büyüklerimizin de bu işe tamamen karşı olduğunu ve konunun gündem dışı olarak meclise gelmesinin de doğru olmadığını ifade ettim ve elimde kayıt olsun diye de whatsapptan da kararımızı kendisine yazarak ilettim. Buna rağmen son dakika meclise gündem dışı olarak maddeyi getirerek oylamaya sundu. 1 meclis üyemiz red verdi, 2 meclis üyemiz evet dedi. Bundan sonra belediyeyi iki il başkanımla beraber yöneteceğim deyip hem sözlü hem de yazılı olarak hayır dememe rağmen yaptığı bu davranışı ahlaki bulmuyorum.”

“Hiç kimse elini partimin içine sokamaz”

“CHP İl Başkanı ile hiç bir sıkıntım yok. Sayın Belediye Başkanı da bundan sonra lütfen kendi asıl işleri ile uğraşsın benim meclis üyelerimi rahat bıraksın. Sağ olduğum müddetçe hiç kimse elini partimin içerisine sokamaz. Buna ben de partililerim de müsaade etmez.”

Gürkan ne demişti?

Öte yandan konu hakkında bir açıklama da geçtiğimiz Cumartesi akşamı ‘Online Buluşmalar’a katılan Edirne Belediye Başkası Recep Gürkan’dan gelmiş, Gürkan şu ifadeleri kullanmıştı: “”Biz, İYİ Parti’yle ittifak ortağıyız. 2018 ve 2019’da yapılan seçimlerde birlikte hareket ettik. Milet ittifakı çatısı altında çalışmaya devam ediyoruz. Yerel sıkıntılar bizde ve Cumhur ittifakında birçok yer oluyor. Ama bunlar aşılacak şeylerdir. Önemli olan ittifakın ruhuna zarar verilmemesidir. Bu atama bizzat İl Başkanı’na benim teklifimdir. Bunu ittifak ruhuna uygun olmak adına yaptım. Başka bir partinin iç meselelerini burada konuşmayı uygun bulmuyorum. Ama son aldığım bilgiye göre; disipline sevk edilen 3 arkadaşımızın disipline verilme gerekçeleri ortadan kalkarak, aklandılar. Bu konuda sıkıntı yok.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu