Haberler

Danişment sakinlerinden şehri yönetenlere açık mektup

Keşan’ın mücavir alanlarından biri olan ve zengin turizm potansiyeli ile Saros Körfezi’nde önemli bir yeri bulunan Danişmet’in sakinleri, Edirne Valiliği ve Keşan Belediyesi’ne açık mektup gönderdi. Altyapıdan yollara; aydınlatmalarından, imar planlamalarına kadar bir çok konuda şikayetlerini dile getiren vatandaşlar, bu zamana kadar çalışma yapılmayan konular hakkında yetkililerden çözüm istedi.

Korona virüs salgını sebebiyle Danişment‘te tehlike geçene kadar kalmayı seçen sakinler tarafından sosyal medya mecralarından, ilgililere iletilmesi için gönderilen açık mektupta, şu ifadeler dile getirildi:

Görmezden geliniyoruz!

“Her geçen gün konut ve ikamet edenlerin sayısının hızla arttığı mücavir alanlarımız da pandemi nedeniyle bu bölgelerde yaşamını sürdüren vatandaşlarımızdan ilgililere çeşitli şikayetler var. Bizler Yayla Sahili’nin bir mahallesi konumunda olan Danişment sakinleriyiz.
Devamlı Yayla sahilinin sorunları gündeme getirilirken bizler niye göz ardı ediliyoruz?
Yollarının yürünemeyecek durumda olduğunu hiçbir sokak ve cadde de aydınlatma direği olmadığını ayrıca alt yapı sorunu olarak telefon ve kanalizasyon alt yapısının olmamasından şikayetçiyiz.

Turizm Cennetine yaşamsal hizmetler verilmemesi düşündürücü

21.nci yüzyılda binlerce yazlık konutun olduğu reklama geldiğinde “Turizm Cenneti” diye adlandırılan bu bölgelerde ki yaşamsal birer ihtiyaç olan bu hizmetlerin verilememesi sizce de düşündürücü değil mi? Belediye hizmeti sadece bu konutların yapılması için müteahhitlere inşaat izni verilmesi midir? Bunun imar hayatı denilen olmazsa olmazı alt yapı ve yol sorunlarını kim çözecek?

Çözüm bekliyoruz

En önemli konuda 40 yıldan beri Yayla Sahili ile Danişment ovası arasındaki 1.5 km’lik yol imar planında ve belediye imar haritalarında gözükmemektedir. Çünkü orası 40 yıl öncesindeki gibi bir orman yoludur. Sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için Yayla Sahili’ne yürüyerek gelmek zorunda olan vatandaşlar gece karanlığında bu yolu zorlukla kat etmektedirler. Ayrıca yıllardan beri ne Keşan Belediyesi ne de Köy Hizmetleri veya İl Özel İdaresi kurumları bu yolun bozulan kısımlarında hiçbir çalışma yapmamaktadır.
Yayla, Erikli ve Danişment’in imar planları yeniden yapılırken bu yolun da imar planına dahil edilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlara görev düşmektedir. Bu konuda yetkisi olan Edirne Valiliği‘nden Keşan Belediyesi‘ne kadar tüm kurumların birlikte çalışarak bu sorunlara bir çözüm bulmasını saygılarımızla arz ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu