GenelGündem

Cumhuriyetimizin 100. yılı Keşan’da büyük bir gurur, heyecan ve coşkuyla kutlandı

Cumhuriyetimizin, 29 Ekim 1923’te ilan edilişinin 100. yılı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm Türkiye’de ve dış temsilciliklerde, Türk vatandaşlarının yaşadığı her yerde coşkuyla kutlandı.

Keşan’da da 28 Ekim 2023 Cumartesi günü Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törenler, 29 Ekim Pazar günü yeni yapılan Kent Meydanı’nda devam etti.
Evlerin, iş yerlerinin, caddelerin, sokakların bayraklarla donatıldığı Keşan’da, en gencinden en yaşlısına herkes, ellerinde Türk Bayraklarıyla geldikleri tören alanında yerini aldı.

Kaymakamlık makamında tebrikler kabul edildi

Saat 10.30’da, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz’ın, Kaymakamlık Makamı’nda tebrikleri kabul etmesiyle başlayan tören, Kent Meydanı’nda devam etti.

Törene; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Erhan Akgül, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Hilal Bozdağ, askeri erkan, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Tören, Yılmaz, Akgül ve Helvacıoğlu‘nun halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kaymakam Yılmaz yaptı.

“Cumhuriyet; Türkiye’nin çağdaş ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürmesinin en önemli güvencesidir”

Cumhuriyet’in ilanının 100. yıl dönümünü ve halkın Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak sözlerine başlayan Kaymakam Yılmaz, şunları söyledi:

“Bir milletin her türlü imkânsızlığa rağmen vatan sevgisi, hürriyet ve istiklal aşkıyla bağımsızlığına kavuşabilmek için inanç ve kararlılıkla giriştiği milli mücadelenin ardından elde etmiş olduğu büyük bir kazanımın adıdır Cumhuriyet.
Cumhuriyet; Türkiye’nin çağdaş ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürmesinin en önemli güvencesidir. Bu sebeple, Atatürk ilke ve inkılâplarının ışığında, Cumhuriyet’in tüm değerleriyle gelecek kuşaklara aktarılması ve sonsuza kadar yaşatılması ortak sorumluluğumuzdur. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır; Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ diyerek bize göstermiş olduğu yolda ilerlemeliyiz. Aziz milletimiz bu bilinç doğrultusunda, kendisini çağdaş dünyayla buluşturan Cumhuriyeti korumaya ve yaşatmaya kararlıdır. Cumhuriyetimiz, kardeşlik üzerine inşa edilmiş ve halkı bütün renkleriyle kucaklamıştır. Bugün ulaştığımız seviyede Cumhuriyet, tüm etnik kökenlere, inançlara, dillere, kültürlere eşit mesafede durmuş; birlik ve beraberliğimizi pekiştirmiştir. İşte bu birlik ve beraberlik ruhuyla geleceği inşa etmeyi hep birlikte sürdüreceğiz. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını yeni ve büyük kazanımlarla, daha büyük bir coşku içinde heyecanla idrak edeceğiz. Bizler bu anlamlı günde vatanın bağımsızlığı için gözlerini kırpmadan canlarını verenleri daima hatırlamalı, Cumhuriyet’in sağladığı barış ve huzur ortamı sayesinde ülkemizi eğitimden sağlığa, insan haklarından sanayileşmeye, demokratikleşmeden ekonomiye her alanda geliştirerek dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olma yolunda emin adımlarla yürümeli ve ilerlemeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılan aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anarken, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” 

SARDOS ekibinin Anıtkabir’den aldığı bayrak törende teslim edildi

Keşan Belediyesi ile Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS)  işbirliğinde düzenlenen “100. Yılda Cumhuriyet’in Yolunda” projesi kapsamında SARDOS bisikletlilerinin Anıtkabir Komutanlığı’ndan aldığı ve 750 kilometre pedal çevirerek, Keşan’a getirdiği Türk Bayrağı, Kaymakam Cemalettin Yılmaz‘a teslim edildi. 

Törende, okullar arasında düzenlenen “Cumhuriyetin 100. Yılı” konulu şiir ve kompozisyon yarışmalarında birinci olan eserler de okundu.
İlkokullar arası resim yarışmasında birinci olan Arya Nil Eren, ikinci olan Enda Erko, üçüncü olan E. Muhammet Öztemel‘e; ortaokullar arası şiir yarışmasında birinci olan Gülce Güler, ikinci olan Zeren Ürün, üçüncü olan  Doruk Deniz‘e; liseler arası kompozisyon yarışmasında birinci olan Şebnem Aysima Yanbolu, ikinci olan Dilay Öztüntürk, üçüncü olan Cemre Yekdeş‘e hediyeleri takdim edildi.

Töreni protokol ile birlikte izleyen 104 yaşındaki Ali Yazıcı, Keşan halkının bayramını kutladı.

Ali Kale ve Kardeşleri Ortaokulu öğrencilerinin ritim grubu gösterisi, büyük alkış aldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Keşan Belediyesi işbirliğinde, Halk Eğitimi Merkezi ve Keşan Sanat Merkezi’nde görev alan 200 kişilik halk oyunları ekibinin gösterisine ve Keşan Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü halk oyunları ekibinin gösterisine coşkulu kalabalık alkışlarıyla eşlik etti.

Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamaları, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı geçit töreninin ardından sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu