GündemHaberlerSağlık

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından yeni tedbirler gündeme gelecek mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamada, “Yeni tedbirleri almaya mecburuz” demişti. Bu açıklamanın ardından gözler bugün saat 15:00’te başlayacak Kabine Toplantısına çevrildi.
Bilim Kurulunun tavsiyeleri dikkate alınarak belirlenecek muhtemel kararların arasında; hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması ve şehirler arası seyahat kısıtlaması var.

Sokağa çıkma kısıtlamasının kapsamı genişletilebilir

Edinilen bilgiye göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısında son 10 günlük tabloyla ilgili olarak kapsamlı bir sunum yapacak. Bir önceki kabine toplantısında alınan tedbirlerin salgınla mücadeleye etkisi masaya yatırılacak ve bilim kurulunun önerileri değerlendirilecek.

Artan vakalarla birlikte değerlendirilecek yeni koronavirüs tedbirlerinin başında sokağa çıkma kısıtlamasının genişletilmesi geliyor.
İki haftadır hafta sonları 20.00 ve 10.00 saatleri arasında uygulanan sokağa çıkma yasağının, hafta içini de kapsayacak şekilde genişletilmesi aynı zamanda hafta sonları tam gün sokağa çıkma sınırlamasının gelmesi bekleniyor.

Salgında yüksek risk oluşturan 20 yaş ve altı ile 65 yaş ve üzeri grupların her gün dışarı çıkabildikleri üç saatlik dilimin azaltılması ya da sadece hafta sonunda dışarı çıkabilecekleri şeklinde yeni düzenlemelerin yapılması planlanıyor.

Kritik iller için şehirler arası ulaşım kısıtlaması gündemde

Ayrıca havaların soğuması sebebiyle seyahatlerin azalacağı ön görülerek iller arası sınırlama bundan önceki kararlarda devreye alınmamıştı.
Ancak önümüzdeki günlerde virüsün seyrine bağlı olarak şehirler arası yolculuğa da yasak gelebilir. Özellikle vaka sayılarının yüksek olduğu şehirlere giriş çıkış izni verilmeyebilir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın kritik illeri açıkladığı son basın toplantısında 15 şehir öne çıkmıştı.
Vaka görülme oranlarının yüzde yüze yaklaştığı ve bazılarında ise bunun da üzerine çıktığı gözlenen iller şu şekilde açıklanmıştı:
Edirne, Adana, Hatay, Artvin, Aydın, Çanakkale, Kırklareli, Ordu, Trabzon, Tokat, Tekirdağ, Zonguldak, Mersin, Osmaniye, Samsun, Muğla, Bursa, İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli

Bunun yanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün koronavirüs vakalarındaki artışın altını çizerek “Maalesef vatandaşlarımız özellikle ‘TaMaM’ diye ifade ettiğimiz tedbirler konusunda dikkatli davranmıyor. Yeni tedbirler almaya mecburuz ve alacağız” dedi. Bu açıklamanın ardından Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, önümüzdeki birkaç gün içinde vaka sayılarında azalma olmazsa söz konusu tedbirleri daha da sıkılaştırması bekleniyor.

Öte yandan, Türkiye‘de vaka sayılarında artış ciddi boyutlara ulaşmaya devam ediyor. Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan günlük korona virüs tablosuna göre Türkiye’nin 29 bin 281 vaka ile Avrupa‘da 1., dünyada ise ABD ve Hindistan‘ın ardından 3. sırada yer alması endişe veriyor.
Dünkü verilere göre ülkemizdeki ağır hasta sayısı 5 binin üzerine çıktı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu