Haberler

“Covid-19 için Okullarda Alınacak Önlemler” başlıklı animasyon ve bilgilendirme rehberleri hazırlandı

21 Eylül 2020 Pazartesi günü okulların yüz yüze eğitimle açılması için hazırlıklarını sürdüren Milli Eğitim Bakanlığı, okul idareleri aracılığı ile velilerle; “Covid-19 için Okullarda Alınacak Önlemler” başlıklı animasyon video, “Öğrenci Bilgilendirme Rehberi” ve “Veli Bilgilendirme Rehberi” paylaştı.

“Bu kez desteğinize ihtiyacımız var”

“Çocuklarımızın sağlığı için velilerimizle yeniden birlikte” sloganı ile yayımlanan rehberde;
“Sayın velimiz, uzun bir aradan sonra öğrencilerimizle yeniden buluşuyoruz. Okullarımızı özlemle açıyoruz ve çok heyecanlıyız. Çocuklarımızın sağlığının korunması için okullarımızda hazırlıklar tamamlandı. İlginiz ve işbirliğiniz bize her zaman güç verdi. Salgın sürecinde Bakanlığımızın eğitim faaliyetlerine yönelik emekleriniz ve gönül birliğiniz için teşekkür ederiz. Bu kez desteğinize ihtiyacımız var. Süreci hep birlikte atlatacağız. Aslınsa bildiğiniz hususları aileniz ve öğrencilerimizin sağlığı için hatırlatmak ve vurgulamak istedik.” denilerek öğrenciye okul içerisinde uyması gereken kuralların veliler tarafından anlatılması istendi.


Veli Bilgilendirme Rehberi”ne aşağıdaki linkten erişebilirsiniz

http://okullaribirlikteacacagiz.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_08/24172030_Veli.pdf

“Öğrenci Bilgilendirme Rehberi”ne aşağıdaki linkten erişebilirsiniz

http://okullaribirlikteacacagiz.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_08/24171928_Ogrenci.pdf

“Yönetici ve Öğretmen Bilgilendirme Rehberi”ne aşağıdaki linkten erişebilirsiniz

http://okullaribirlikteacacagiz.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_08/24171959_Ogretmen.pdf

“Okulların açılmasıyla veliler için de alışılmadık yeni bir süreç başlayacak”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada; salgın nedeniyle hayatın kontrol dışında değişmesinin, korku ve kaygılara neden olduğuna işaret etmiş, çocukların da, ailelerin korku ve kaygılarından etkilendiğini belirtmiş, alınacak önlemlerle oluşturulacak yeni normal hayatın, yaşanan kaygıların giderek azalması ve bu sayede çocukların güvende hissetmesini sağlayacağına vurgu yapmıştı.

21 Eylül’de başlayacak eğitim sürecinde, velilerin kendi hayatlarıyla ilgili planlamalarının da değişeceğine dikkati çeken Selçuk, “Bunun için okul ve aile ilişkisi her zamankinden çok daha önem kazandı. Çocuklarının okulunu, temizlik ve hijyen durumunu, alacağı eğitim sırasındaki önlemleri yerinde görmek isteyen velilerimiz olabileceği gibi kendi iş yoğunluğunda, uzaktan ama sürekli iletişimle okulun durumunu öğrenmek isteyen velilerimiz de olacaktır.  Bu amaçla veli toplantılarında hafta içinden itibaren okul yönetimlerimiz, velilerimizi her türlü konuda detaylıca bilgilendirmek için küçük gruplar halinde ya da bireysel olarak bilgilendirme toplantı ve görüşmeleri gerçekleştirebileceği gibi telefon ve internet gibi çeşitli iletişim kanallarını kullanarak uzaktan çevrim içi toplantılar da yapabilecek.
Yüz yüze eğitimin ilk ders zili öncesinde ilkokul 1. sınıf öğretmenlerimiz de velilerle çevrim içi toplantılar yapmaya başlayacak. Önemli olan iletişim kanallarını açık tutmak ve eğitim sisteminde önemli bir paydaş olan velilerimizin desteğini almaktır.”
 demişti.

Yeni dönemde veli iletişiminde öğretmenlere yardımcı olacak bir kılavuz hazırladıklarını da kaydeden Selçuk, açıklamasında; “Salgın süreci ve yeni normalde ebeveyn kontrolü, evdeki eğitim sürecine yaklaşımlar, kişisel hijyen ve sosyal mesafe alışkanlıklarını düzenleme gibi önemli ayrıntıların yer aldığı bu kılavuz yeni dönemde öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz ve okullarımız arasında daha güvenli bir bağ kurup iletişimi daha da güçlendirecek.” ifadelerine yer vermişti. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu