Haberler

Corona Virüsü Nedir?

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve kısa zamanda dünyanın bir çok yerine sıçrayan Corona Virüs, etkisini sürdürmeye devam ediyor.
Şimdiye kadar 69 bin kişiye bulaşan ve 1600 kişinin de ölümüne yol açan virüs, ortaya çıktığı Asya’dan Avrupa’ya ve Amerika’ya kadar uzandı ve Asya dışında da can almaya devam ediyor.
Peki bu corona virüs nedir? Nasıl bulaşır? Korunma yolları nedir?

İstanbul Eczacı Odası, Çin?de ortaya çıkan ve akciğer rahatsızlıklarına neden olan Corona virüsü ve grip hakkında bilgilendirme broşürü hazırladı.

Corona (Korona) Virüsü Nedir?
Koronavirüs insanda soğuk algınlığı, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Ciddi Akut Solunun Sendromu (SARS) gibi hastalıklara yol açabilen ve insan, yarasa, domuz, köpek, kemirgen ve kanatlılarda bulunabilen büyük bir virüs ailesidir.
2019 yılı Aralık ayında Çin?in Wuhan kentinde tespit edilen yeni koronavirüs 2019-nCoV olarak tanımlandı. Hastalığın kaynağı henüz tam olarak tespit edilememekle birlikte deniz ürünleri pazarında satılan vahşi hayvanlardan kaynaklandığı düşünülmektedir.
Hastalığın insandan insana damlacık yolu ile bulaşabildiği bildirilmiştir. Kuluçka süresinin 2-10 gün arasında olduğu (14 güne kadar uzayabileceği) tahmin edilmektedir. Her yaştan insana koronavirüs bulaşabilir ancak bağışıklık sistemi zayıf olanlarda, astım, diyabet, kalp hastalığı gibi hastalıkları olanlarda, yaşlılar ve çocuklarda hastalık daha ağır seyretmektedir.

Hastalığın belirtileri:
Solunum yolu semptomları
Ateş
Öksürük
Boğaz ağrısı
Dispne (nefes darlığı)

Ciddi vakalarda ise,
Pnömoni
Ağır akut solunum yolu enfeksiyonu
Böbrek yetmezliği

Tedavisi ve korunma yöntemleri:
Henüz Corona / Covid-19 (Korona) virüs ailesine karşı koruma sağlayacak bir aşı bulunmamaktadır. MERS aşısı için deneme süreci devam etmektedir. Korunmak için basit önlemler oldukça faydalı olacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü,

  • Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınmanın,
  • Özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra sık sık elleri yıkamanın,
  • Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınmanın,
  • Enfekte olduysanız eğer, mesafeyi korumanın, öksürürken, hapşırıken tek kullanımlık kağıt mendil ile ağızın ve burnun kapatılmasının, ellerin yıkanmasının; gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmanın
  • Enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edilmesinin,
  • Et, yumurta gibi hayvansal gıdaların iyice pişirilmesinin önemli olduğunu belirtmiştir.

Canlı corona virüs haritası:
Öte yandan Johns Hopkins Üniversitesi Sistem Bilimi ve Mühendisliği Merkezi tarafından Corona Virüsü?nün yayılım haritası yayınlandı.
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ve Çin Ulusal Sağlık Komisyonu?ndan gelen verilerin işlenmesiyle oluşan canlı harita, virüsün hangi ülleklerde yayıldığını, kaç kişinin enfekte olduğunu ve bu zamana kadar kaç kişinin hayatını kaybettiğini gösteriyor.

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu