Haberler

CKD’den “Uyuşturucu ile Mücadele Günü” çağrısı!..

Cumhuriyet Kadınları Derneği, “Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü” dolayısıyla topluma çağrıda bulundu, konuyla ilgili açıklama yapan CKD Keşan Şube Başkanı Nilüfer Erk Oğuz, “Bu mücadele, toplumun tüm katmanları ile verilmelidir” diyerek şu ifadeleri kullandı.

“Madde kullanımı önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur ve mücadelesi ancak toplumun tüm katmanlarının iş birliği ile gerçekleşebilecektir. Gençliğimizi fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür olarak yetiştirmeyi görev addeden Cumhuriyet Kadınları olarak, onları esaret altına alan her çeşit uyuşturucu-uyarıcı madde kullanımı ile sonuna kadar mücadele edeceğimizi kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz. Her yıl 26 Haziran?da tüm dünyada gündeme gelen “Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü” ne dikkat çekiyoruz.

“Madde kullanımının olumsuz sonuçlarıyla önce kullanan sonra yakınları ve en sonunda tüm toplumda karşılaşılaşılıyor”

Uyuşturucu-uyarıcı madde kullanımının ciddi kişisel ve toplumsal sonuçları olan, en önemli önlenebilir halk sağlığı sorunlarından biri olduğu vurguluyoruz. Madde kullanımı sadece bir maddenin kullanılması ile sınırlı olmayan bir durumdur.
Madde kullanımına eşlik eden birçok davranış örüntüsü ile birlikte bir yaşam tarzı oluşturmaktadır. Kullanan kişide bilişsel, ruhsal ve davranışsal sorunlar ortaya çıkmakta; sosyal ilişkiler ve işlevsellik, olumsuz yönde etkilenmekte; yasal sorunlar görülebilmektedir.
Madde kullanımının olumsuz sonuçları, öncelikle kullanan kişide görülür. Ancak madde kullanan kişinin aile, yakın çevresi ve giderek tüm toplum, bu olumsuz sonuçları ile karşılaşmaktadır.”

“Toplumun fikrini, irfanını, vicdanını esaret altına alan her çeşit uyuşturucu ile mücadele edeceğiz”

Madde bağımlılığı ile mücadelede, öncelikli hedefin, madde kullanımını önlemek; ikincil hedefin ise madde kullanan kişilerin tedavisi ve rehabilitasyonudur. Tüm toplumumuza, bu mücadelenin toplumun bütün katmanlarının iş birliği ile gerçekleştirilebileceğini hatırlatmak istiyoruz. Gençliğimizi fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür olarak yetiştirmeyi görev addeden Cumhuriyet Kadınları olarak, toplumun fikrini, irfanını, vicdanını
esaret altına alan her çeşit uyuşturucu-uyarıcı madde kullanımı ile sonuna kadar mücadele edeceğimizi, kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz.?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu