Haberler

CKD’den açıklama: “Vicdanımızı sızlatanlarla mücadele edeceğiz!”

Keşan’da meydana gelen, bir sapığın şehir içinde yürüyen kadınların haberleri olmadan fotoğraflarını çekerek; bu fotoğrafları açtığı twitter hesabı üzerinden paylaşması sonrasında Keşan’da yaşayan bir çok kadın mağdur olmuş, olay Keşanlılar’ın tepkisi çekmişti.
Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Kadınları Derneği Keşan Şubesi açıklamalarda bulundu.
Şube adına açıklama yapan Dernek Başkanı Nilüfer Erk Oğuz, Keşan’da yaşayan kadınların korku ve endişe içinde olduklarını belirterek, “Kadınlar toplumun vicdanıdır! Vicdanımızı sızlatanlarla mücadele edeceğiz.” dedi.

“Şahıs adli kontrol şartıyla serbest kaldı”

İlçemizde F.M. isimli bir erkek, çarşı merkezi ve otobüs terminalinde, kadınlarımızın gizlice çektiği fotoğraflarını hakaret,tahkir ve sinkaf içerikli sözlerle sosyal medya hesabından paylaşmıştır.Bu paylaşımı fark eden altı kadınımız İlçe Emniyet Müdürlüğüne giderek şikayetçi olmuştur.
Emniyet mensuplarımızın titiz inceleme ve araştırması neticesinde şahıs tespit edilerek yakalanmış ve adliyeye sevk edilmiştir.
F.M. ifadesinde suçunu kabul etmiştir. Mahkemeye Sevki yapılan F.M. Adli Kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır.
Cep Telefonu ve Bilgisayarına el konularak incelenmek üzere, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığına gönderilmiştir.
Hali hazırda Keşan Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma devam etmektedir.
Olay, Sosyal Medyada yayılmasının yanı sıra Yerel ve Ulusal Basında da yer almıştır.

“Eylem tüm Keşan halkına yapılmıştır”

Gerek olayın vahameti  gerekse şüphelinin serbest bırakılması , hem kadınlarımızda, hem de Keşan toplumunda genel anlamda endişeye ,kaygıya ve hatta öfkeye neden olmuştur.
Cumhuriyet Kadınları Derneği Keşan Şubesi olarak kadınlarımıza karşı işlenmiş bu vahim eylemi şiddetle kınıyoruz.

Adli Makamlara akıl vermek asla haddimize değildir. Fakat yardımcı olmak, destek vermek her şeyden evvel vatandaşlık görevimizdir.Bu bağlamda, yapılan eylemin sadece şikayette bulunan kadınlarımızın şahsına yönelik yani bireye yönelik bir eylem olmaktan ziyade tüm Keşan Toplumuna karşı yapılmış kamuya yönelik bir eylem olduğu kanaatindeyiz.

“Keşanlılar, kaygı ve endişe duyuyor”

Keşan’daki her kadın; “Acaba benim de fotoğrafım çekilmiş midir? Bu şahsın kayıtlarında benim de bir fotoğrafım var mıdır?  Serbest bırakılan bu kişi benim de fotoğrafımı çekecek midir?  Başka bir sosyal medya hesabından yayınlayacak mıdır? ” endişe ve korkusu içindedir.

Aynı endişe ve korkuyu Keşanlı erkekler de yaşamaktadır . Eşleri, kızları, anneleri adına kaygı duymaktadırlar. Ve bu durum toplumda açıkça dillendirilmektedir.
Dolayısıyla eylem tüm kadınlarımıza ve tüm Keşan haklına yöneliktir.

Suça verilecek cezadan ziyade suçun önlenmesi önemlidir! Suçun önlenmesi amacıyla gerekli tedbirlerin alınmasını, T.C. İç İşleri Bakanlığının Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi dikkate alınarak iş bu genelgenin amacına yönelik uygulamalar yapılmasını talep ediyoruz.

Sevgili Keşanlılar Endişe ve öfkenizi anlıyor ve aynı duyguları kadın hassasiyeti ile paylaşıyoruz. Suça konu sosyal medya paylaşımını kendi sosyal medya hesaplarınızdan yayımlamamanızı özellikle ve önemle rica ediyoruz. Çünkü her paylaşımda , kadınlarımızın bir kere daha mağdur ve bir kere daha tahkir edilmesine istemeden de olsa sebebiyet veriyoruz. Yanısıra toplumda endişe ve öfkenin artmasına neden olabiliyoruz.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Keşan Şubesi olarak sürecin takipçisi olacağız. Kız kardeşlerimizle hukuki sürecin her aşamasında yan yana, omuz omuza olacağız.
Kadınlar toplumun vicdanıdır! Vicdanımızı sızlatanlarla mücadele edeceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu