Gündem

Çiftçilerin tepki gösterdiği doğalgaz arama çalışmaları hasat sonuna kadar durduruldu

Keşan’da çiftçilerin tepkisine neden olan doğalgaz arama çalışmaları 15 gün süreyle hasat sonuna kadar durduruldu. Alınan karar için çiftçiler adına konuşan Hasan Şen, “Ondan sonra istedikleri gibi tarlalara girebilirler, ürünlerimize zarar verilmesi önlendi” dedi.

Bilindiği üzere Keşan ve çevresindeki arazilerde TPOA’ya bağlı TPIC tarafından doğalgaz arama faaliyetleri yürütülüyor, ancak çalışmalar sırasında tarlalarının zarar gördüğünü söyleyen çiftçiler tarafından çok sayıda şikayet geliyordu. Son olarak konu hakkında konuşan Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan, bir açıklama yaparak, çalışmaların yaklaşmakta olan hasat döneminin sonuna ertelenmesini söylemiş, gerekli girişimlerde bulunacaklarını belirtmişti.Yeni gelen haberler çiftçilerin yüzünü güldürdü.
Hasan Şen yaptığı son açıklamada TPIC tarafından yürütülen doğalgaz arama çalışmalarının 15 gün süreyle duyurulduğunu söyledi. Konuyla ilgili daha önce basın açıklaması yaptıklarını ve sonrasında gerekli temaslarda bulunduklarını belirten Hasan Şen, “Edirne milletvekillerimize olayı anlattık. Tarlalarımızda zararlar meydana geldiğini, buğdayların biçiminin başladığını ve zayiatın bir süreliğine önlenmesi gerektiğini söyledik.” dedi. Gelen haberi, “Sayın Aksal, Sayın Gaytancıoğlu ve Edirne Valimize teşekkür ediyorum. Bizlere mağduriyetimizin giderilmesi için gerekli makamlara ile iletişime geçerek çok yardımcı oldular. Geçtiğimiz gün Milletvekilimiz Fatma Aksal aradı ve arama işlemlerinin 15 gün süreyle yani hasat bitene kadar durduğunu söyledi.” söyleriyle aktaran Şen, çiftçilerin bu haber ile sevindiklerini kaydetti.Öte yandan, “Çiftçiler adına böyle sevindirici olayın olması bizler açısından çok iyi.” diyen Şen, sözlerini “Ürün meydana gelmişti, zararların ödeneceğinden şüphemiz yok ama biliyorsunuz 10 gün sonra zaten hasat bitecek. Ondan sonra istedikleri gibi tarlalara girebilirler, artık ralli mi yaparlar, çiğnerler mi bilmem ötesini biz hallederiz. En azından ürünlerimize zarar verilmesi önlendi.” diyerek tamamladı.


Hasan Şen’in sözlerine ek olarak konuşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz ise “Gerçekten çok güzel bir davranış. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz, faaliyet durdu. 8 ay ürünlerin gözüne bakmışsınız, tam iki haftalık hasat zamanında zayi olmaması anlamında güzel bir haber.” şeklinde konuştu.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu