Haberler

CHP’li belediyeler arasında veri takip sistemi oluşturuldu

CHP, veri akışını hızlandırmak ve karşılaştırılabilir bir veri tabanı oluşturmak amacıyla belediyeler arasında ‘veri takip sistemi’ kurdu. Her belediyeden bulaşıcı hastalık nedeniyle ölen vatandaşların sayılarının Genel Merkeze bildirilmesi istendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun‘un başkanlığındaki yerel yönetimler biriminin faaliyet raporunda, yapılan çalışmalara ilişkin bilgilere yer verildi.

CHP’li belediyeler veri tabanı oluşturacak

Başkanlığın, CHP’li belediyeler arasında iş birliğini ve koordinasyonu geliştirmek amacıyla bir dizi çalışma yürüttüğü belirtilirken, bu kapsamda, “Veri akışını hızlandırmak” ve “Karşılaştırılabilir bir veri tabanı” oluşturmak amacıyla CHP’li belediyeler arasında takip sistemi oluşturulduğu bildirildi.

İlk etapta CHP’nin yönetimde bulunduğu 249 belediyenin katılımının sağlandığı sistem için her belediyeden bir personelin “Veri giriş sorumlusu” olarak belirlenmesi istendi. 

Bulaşıcı hastalıktan ölenlerin sayıları da paylaşılacak

Veri giriş sorumlularına belediyeye ait kullanıcı adı ve şifreler iletilirken, belediyelerin bu sayede on-line olarak sisteme giriş yapıp, verilerini de yine on-line olarak işlemeleri ve bulaşıcı hastalıktan ölenlerin sayılarının da sisteme aktarmaları sağlandı.

Dinamik olarak işleyecek sistemde verileri oluşturacak soruların niteliği ve çeşitliliğinin ihtiyaca göre farklılık gösterebileceği belirtilirken, 25 Eylül itibarıyla sistemin büyükşehir ve il belediyelerinin kullanımına açıldığı bildirildi.

İlk veri girişleri yapıldı

İlk olarak da sisteme katılan her belediyeden haftalık olarak cuma günleri bölgelerinde bulaşıcı hastalık nedeniyle vefat eden vatandaşların sayılarını Genel Merkeze bildirmeleri istendi. Raporda bu kapsamda 25 Eylül, 2 Ekim ve 9 Ekim tarihlerinde belediyelerin veri girişlerini yaptığı aktarıldı.

Raporda, sistemin ekim ayı içerisinde ilçe ve belde belediyelerinin de kullanımına açılmasının öngörüldüğü ifade edilirken, 26 Eylül’de CHP Genel Başkan Yarımcısı Seyit Torun, Kovid-19 ölümleri ile ilgili Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerin gerçeği yansıtmadığını belirtmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu