Haberler

CHP’den, Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu’na eleştiri

CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, İlçe Yönetimi ve Belediye Meclisi üyeleri ile birlikte bugün (26 Kasım 2019 Çarşamba) ortak basın bir açıklaması yaptı.
Dün gerçekleştirilen, Keşan Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı 2. Oturumu’nda, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun, Meclis Üyesi Alaattin Öztürk‘ün soru önergesini cevaplaması ve hemen ardından da kendilerine söz hakkı vermeden toplantıyı sonlandırmasını eleştiren Yıldız ve partililer; Belediye Başkanı Helvacıoğlu‘nun üslup ve hitabını, Belediye Başkanına yakışmayan tarzda, ciddiyetsiz ve siyasi nezaketten uzak bulduklarını kaydetti.

Yazılı olarak yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Sayın Helvacıoğlu, Meclis toplantımızın son dakikasında Meclis Üyemize yönelik yaptığınız konuşmanızda kafiye olsun diye mi bilinmez ancak üyemizin ismini tam olarak on yedi defa zikretmeniz ve Keşan halkının Meclisteki temsilcileri olan bizlere söz hakkı vermemeniz mağdur olan vatandaşlarımızın haklarının savunulması ve halkımızın bilgilendirilmesi açısından bu Basın açıklaması zorunlu hale gelmiştir.

Son dönemde Keşan Belediye Meclisi çalışmalarının gerilimli bir biçimde sürdüğüne, Belediye Meclis üyeleri başta olmak üzere tüm Keşan halkı tanıktır. Son iki Meclis oturumu Sayın Belediye Başkanı tarafından, gerekçe gösterilmeden sonlandırılmıştır. Konuşmalar ve görüşmeler sürerken Meclis oturumunun kapatılması hem Meclis teamülünün hem de demokratik ilkelerin ihlal edilmesi anlamına gelmektedir. Öyle anlaşılıyor ki Sayın Belediye Başkanı, bundan sonraki süreçte işine gelmeyen ve kendisini rahatsız eden konuşmalara karşı Meclis oturumunu kapatarak önlem alacaktır. Yani Keşan Belediye Meclisi susturularak Belediye çalışmaları Keşan halkının demokratik denetiminden kaçırılacaktır.

Değerli Basın emekçileri; Bizim Meclis görüşmelerinde sorduğumuz sorulara Sayın Belediye Başkanı ciddi olmayan yanıtlar vererek geçmiş döneme göndermeler yapmaktadır. Sayın Belediye Başkanı, şunu bilmelidir ki biz bugünün Keşan Meclis grubu olarak geçmişin yanlışını ya da eksiğini görmezden gelerek savunacak bir siyaset tarzına sahip değiliz. Sayın Belediye Başkanı geçmişin takıntısından kendisini bir an önce kurtarmalı ve sorularımıza yanıt vermelidir. Biz geçmişe değil bugüne ait soruları soruyoruz. Sorularımızın muhatabı Sayın Keşan Belediye Başkanıdır, geçmiş Belediye yönetimi değildir. Bizim sorularımıza yanıt vermek ve çözüm üretmek durumundadır; Belediye Başkanlığı sızlanma makamı değil halkın dertlerine çözüm bulma makamıdır, hesap verme makamıdır. Biz bu soruları Keşan halkı adına soruyoruz. Ayrıca, basit ve ciddiyetsiz diye önemsemediğiniz soru önergelerimize o gün orada cevap vermeniz gerekirken anca yirmi gün sonra cevap vermeye çalışıyorsunuz.

Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi?nin evlatları olarak soru önergelerini Meclise getirmeden önce parti grubumuzda konuşur, değerlendirir, karar altına alır ve Meclise öyle sunarız. Bu sorularımız Keşan halkı adına sorulan sorulardır ve bundan sonra ki süreçte de sormaya devam edeceğiz.

Değerli Basın emekçileri, Sevgili Keşan halkı; Sayın Belediye Başkanı, diğer yandan, soruları soran, sorunları dile getiren Meclis Üyelerimize karşı bir Belediye Başkanına yakışmayan tarzda, ciddiyetsiz ve siyasi nezaketten uzaklaşarak laf yetiştirme gayretine girmektedir. Yani Sayın Belediye Başkanının bir de Meclise ve Meclis üyelerimize hitap ve üslup sorunu yaşadığını üzülerek görüyoruz. Meclis Üyelerimizi hakir gören ciddiyetsiz yaklaşım hakir göreni insani olarak fakirleştirir. Halkın temsilcisi olarak Belediye Başkanlığı makamında oturanların halkın her ferdine karşı nezaket göstermesi ve insani bir üslup geliştirmesini bekliyoruz. Keşan halkı buna layıktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu