Haberler

CHP’den Kanal İstanbul ÇED Raporu’na itiraz

Keşan Kaymakamlığı önünde toplanan CHP Keşan İlçe Başkanlığı üyeleri, Kanal İstanbul projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu’na itiraz dilekçesi verdi.

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, üyeler adına yaptığı konuşmada, Kanal İstanbul projesinin su kaynaklarına, tarım arazileri ve ormanlara zarar vereceğini söyledi.
Sözlerine Kanal İstanbul’un muhtemel olumsuz etkilerini sıralayarak başlayan Pekcan, “Projenin gerçekleşmesi halinde, İstanbul’un yaşam destek sistemleri olan kuzey ormanları, su havzaları, su havzalarını besleyen su kaynakları; tarım ve mera alanları yok olacaktır. İstanbul’un önemli su kaynaklarından olan Sazlıdere Barajı yok olacaktır. Doğal yaşam alanları ve ekosistem bozulacaktır. Doğal ve arkeolojik sit alanları, milli parklar ve benzeri alanlar yok olacaktır. Sadece İstanbul değil, Trakya’ya kadar tatlı suların beslediği tarım alanları yok edileceği için, bölgede tarım ve hayvancılık yapılamaz hale gelecektir. ÇED raporuna göre milyarlarca metreküp olan kazım materyallerinin taşınmasıyla bozulan ekosistem, bütün canlıların sağlığını yok edecektir. Üç aktif fay hattının geçtiği bölgeye, nüfus ve yapılaşma baskısı yükleyerek afet riskini artıracaktır” ifadelerini kullandı.

Basın bildirisini, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevresel Etki Değerlendirme İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne itirazımızın ulaştırılması için Keşan Kaymakamlığı’na itiraz dilekçelerimizi vereceğiz.” diyerek bitiren Pekcan ve beraberindeki üyeler, Keşan Kaymakamlığı’na giderek 115 adet itiraz dilekçesini sundu.

https://kesanonline.com/kilinc-kanal-istanbul-uzerinden-kesan-kent-konseyini-elestirdi/
https://kesanonline.com/sokaktayiz-vatandas-kanal-istanbul-icin-ne-dedi/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu