Haberler

CHP Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu: “Faturayı hep vatandaş ödüyor!”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, SGK ile Kamu Bankaları arasında imzalanan, borçlarını yapılandırarak emekli olabilecek sigortalılara yönelik, “kredi işbirliği protokolü”yle ilgili açıklamada bulundu.

Konuyu daha önce TBMM’de gündeme getiren ve bir kredi anlaşması olmadığı takdirde prim borcu bulunan vatandaşların emekli olmasının mümkün olmadığını belirten CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“Çıkarılan borç yapılandırmasından yararlanıp emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın bu paraları peşin olarak ödemelerinin mümkün olmadığını daha önce TBMM?de dile getirmiş ve SGK ile bankalar arasında bir anlaşma yapılarak bu durumda olanlar için kredi olanağı sağlanmasını istemiştik. Çağrımız karşılık bulmuş ki SGK ve Kamu Bankaları bir protokol yapmışlar.

Vatandaşın parası olsaydı zaten prim borçlusu olmaz, borcunu ödeyip çoktan emekli olurdu. Bu durumdaki vatandaşlarımızın kredi imkânı sağlanmadan primlerini ödeyip emekli olmasının mümkün olmadığı başından belliydi. Ancak “Türkiye’de yoksulluk yoktur” diyecek kadar vatandaşının durumunu görmeyen Bakanlık yapılandırma çıktığında bankalarla bir kredi anlaşması yapma gereği duymadı.

Şimdi yapılandırma bir ay daha uzatılınca alelacele bir anlaşma yaptılar. Oysa Aralık ayı başında borçların yapılandırılmasıyla ilgili düzenleme çıktığında kredi anlaşması yapılmış olsaydı vatandaşımız çok daha az bir faiz oranıyla kredi kullanabilecekti.

Şimdi faizler tavan yapmış, SGK ve kamu bankaları kredi anlaşması yapıyor. Olan yine zor durumdaki vatandaşlarımıza oluyor. İş bilmezliğin, vatandaşın gerçek sorunlarını görmeyen bir iktidarın hatalarının bedelini her zamanki gibi dar gelirliler ödüyor. Faiz oranlarındaki değişmeden dolayı vatandaşlarımızın karşı karşıya olduğu zarar bu kredi anlaşmasını zamanında yapmayanlar tarafından karşılanmalıdır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu