Siyaset

CHP Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu, Bakan Pakdemirli’ye Tunca Barajı’nı sordu

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli‘ye Suakacağı diğer adıyla Tunca Barajı’nın durumunu sordu.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Sularımızın gerek tarımsal gerek evsel kullanımı ve bunu sağlayacak baraj ve sulama sistemlerimizin yapılması yaşamsal önemdedir. Seçim bölgem olan Edirne ilinde de su kaynaklarının kullanımı konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Özellikle bahar aylarında zaman zaman taşkınlar yaşanmasına rağmen yaz döneminde tarımsal sulamada yeterli su kaynağı bulunamamaktadır.” dedi.

Milletvekili Gaytancıoğlu, bu sıkıntıların çözümünde önemli bir katkısı olacağı düşünülerek projelendirilmesi yapılmış olan Suakacağı ( Tunca Barajı) ve sulaması ile ilgili TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 2021 Mali Yılı Bütçe Görüşmeleri’nde yönelttiği soruya verilen cevapta ‘Rezervuar alanının çoğunun Bulgaristan sınırları içerisinde kalacağından, Bulgaristan ile anlaşma sağlanamadığı için yapılamamaktadır’ şeklinde cevaplandırıldığını hatırlatarak şu soruları yöneltti:

1. Söz konusu barajın yapımı ile ilgili Bulgaristan?la görüşmeler devam etmekte midir?

2. Hangi konularda anlaşma sağlanamamıştır?

3. Bulgaristan tarafından söz konusu rezervuar alanı için hangi talepler gelmiştir?

4. Eğer Bulgaristan tarafından sadece tazminat talep edilmiş ise bu tazminat miktarı ne kadardır?

5. Suakacağı Barajının yapımından tamamen vazgeçilmiş midir?

6. Söz konusu baraj yapılmayacak ise bu barajın yapım amacına uygun alternatif projeler yapılmış mıdır?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu