Çevre

Çevre Gönüllüleri Derneği, Edirne Belediyesi’nin çalışmalarını sert bir dille eleştirdi

Edirne Çevre Gönüllüleri, Edirne Belediyesi tarafından Tunca Nehri kıyısına Rekreasyon Sahası projesi kapsamında bölgeye atılan beton ve döşenen aydınlatma direkleri için yönetimi sert bir dille eleştirdi. Basın açıklaması ile kamuoyuna duyuru yapan gönüllüer, ilgililere “Tunca kıyısına yönelik bu uygunsuz çevre düşmanı projelerinize devam etmeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği adına Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Eren tarafından kaleme alınan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“2020’nin Ocak ayında Edirne Belediyesi’nce Tunca Kıyısı’na 50 bin metrekare alana Rekreasyon Sahası projesi yapılacağı ilan edilmişti. Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak taşkın sahası olan bu alanı incelemeye gittiğimizde beton üzeri plastik malzemeler döşemek amacıyla nehirden itibaren geniş toprak alanların bitki örtüsüyle birlikte kazındığını gördük. Edirne Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü proje ekibiyle yüz yüze konuşarak nehir kıyısı ekosistemini bozabileceklerini, böyle bir projenin Trakya Üniversitesi’nin ilgili bölümleriyle görüşülerek yürütülmesinin daha doğru olacağını ilettik.”

“Ayrıca taşkın sahası olması nedeniyle geçmişte Sarayiçi Tavuk Ormanı’na yaptıkları 7 kilometre beton yol ve aydınlatma direklerinin orman içine döşenip sonra selle birlikte ortaya çıkan zararı hatırlattık. O dönemde bu proje ile ilgili Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak muhatap kurumlara (DSİ 11. Bölge Müdürlüğü, Edirne Orman İşletme Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü, İdare ve Denetim Müdürlüğü) yazdığımız uyarı yazılarına rağmen kâle alınmadığımız bir yana ortaya çıkan kamu zararını öğrenmek üzere Edirne Belediyesi’ne yazdığımız yazılara verilen yanıtlar da bir kuruma yakışmayacak derecede ciddiyetten uzaktı.”

Aynı senaryo, “Biz bunun daha önce görmüştük” dedirtircesine tekrar Tunca kıyısında yaşanıyor. Projelerini halkla paylaşmayı zaten zül görenlerin, “Ben yaptım oldu” anlayışıyla imalatına başladıkları yürüyüş yolu, yapımının üstünden 4-5 ay geçmeden sökülerek çöplüğe atıldı. Üstelik söküp atılan bu malzemeyle ilgili yetkililer kamuoyuna hiçbir açıklama yapma gereği bile duymadılar. Binlerce liralık israf ülkemizin ekonomik olarak zor durumda olduğu bir dönemde kamu zararı olarak kayda geçti.

Çöpe giden kilometrelerce malzeme nedeniyle uğradığımız maddi zarar bir yana, doğal ortamın da talan edilmesi sonrasında Edirne Belediyesi yetkilileri verdikleri zarar yetmiyormuş gibi aynı alana bu defa 150 adet direk dikerek çevre faciası yaratma konusunda önceki yaptıklarının üzerine adeta tüy diktiler.

Nehir kıyıları böceği, kelebeği, çiçeği, yeraltı ve yerüstü habitatıyla bir bütünlük içinde varlığını sürdürür. Böyle alanlara döşenen betonlar, dikilen aydınlatma direkleri doğal yaşama zarar vermek dışında hiçbir anlam taşımamaktadır. Akşamdan sabaha doğal alanlarımıza beton dökmek, aydınlatma direkleri dikmek fikri nasıl bir akıldan çıkmaktadır, hangi aklı evvellerin onayından geçmektedir doğrusu anlayabilmiş değiliz.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak soruyoruz; bu ‘150 Direkli Tarla’ hangi ihtiyaçtan yapılmıştır? Sabaha kadar aydınlatma yapılarak gece karanlık bir ortama ihtiyaç duyan yüzlerce canlıya yaptığınız kötülüğün farkında mısınız? Yarattığınız telafisi olmayan maddi ve manevi zararların hesabını kim verecek? Nehirlerimizin taşkınları sonucunda ortaya çıkacak olası kamu zararını bile bile çivi bile çakılmaması gereken Tunca kıyısına yönelik bu uygunsuz çevre düşmanı projelerinize devam etmeyi düşünüyor musunuz?

Biliyoruz ki bu sorularımıza cevap alamayacağız. Ama yine biliyoruz ki susmak ikrardan gelir. Artık yeter; Edirne’mize, doğamıza, yeşil alanlarımıza kötülük etmekten vazgeçin!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu