ÖZEL HABER

Cavit Deniz, yerel basını ve yeni medyayı değerlendirdi

Keşan FM Program Yapımcısı ve Köşe Yazarı Cavit Deniz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Keşan FM & Kesanonline tarafından düzenlenen kahvaltıda basın mensuplarıyla bir araya gelerek; bu yıl 10 Ocak’a gösterilen ilgiyi ve yerel basın ile birlikte yazılı basının ve dijital basının geldiği noktayı değerlendirdi. “Ne oldu da bu sene 10 Ocak bu kadar ilgi gördü?” diye soran Deniz, bu durumu, Keşan’daki gazetecilerin yansız ve tarafsız şekilde çalışmalarına bağladı.


“Yerel basın, yansız ve özgün haberlerle çıkıyor”

Deniz, “Seçim yok, herhangi bir siyasal faaliyet veya rekabet yok, herhangi bir takım yarışma ortamı yok. Fakat baktığımızda Keşan’daki gazeteci arkadaşlarımız siyasi partiler ve kuruşlar tarafından iyi karşılandılar. Temel sebep için Keşan’daki yerel basının durduğu noktaya bakmak gerekir. Yerel basın yansız ve kendi adına özgün yerel haberlerle yoğrulup gazetelerini çıkardığı; kurum – kuruluş, siyasi partiler, yerel ve genel yöneticilere haber bağlamında gerekli ilgiyi gösterdikleri içindir ki; bu denli bir ilgi ile karşılaştılar.” dedi.

“Keşan Belediyesi’nin izlediği yöntem yanlıştır

“Yereldeki sorunlar çözümleri ve sonuçları ile ilgili özgün haberleri Keşan’da okumak ve her gün bulmak mümkün” diyen Deniz, günümüzde gazetecilerin habere ulaşmakta güçlükler yaşadığını ifade ederek şunları söyledi; “Günün 14 saatini çalışarak geçiren kardeşlerimiz, Kaymakamlık veya Belediye’ye gittiklerinde gereği gibi haber alabiliyorlar mı? Kendileri ile görüştüğümde zorluklar içinde olduklarını söylüyorlar. Özellikle, Keşan Belediyesi’nin kendi haberlerini kendisinin servis ediyor pozisyonda olması da bunun bir etkeni. Bugün Keşan Belediyesi’nin izlediği yöntem yanlıştır. Çünkü gazeteciler direk habere ulaşmalılar ve haberi yaparken haberin içine haberin geçmişi ile ilgili bir takım yorumları da koyabilmeliler.”


“Keşan basını ilimizde ve bölgemizde saygın bir yere sahip”

Keşan’daki yerel basının saygın bir yere sahip olduğunun da altını çizen Deniz, “Basınımız Keşan’da bir tehdit unsuru olarak kullanılmadan gayet demokratik bir çerçevede işini yapmaya çalışıyor. Bu da Keşan basınını ilimizde ve bölgemizde saygın hale getiriyor” dedi.

“Gazeteler, yayın politikalarını dijitalleşme yönünde devam ettirmeli


Gazete çıkarmanın ilk fotoğraf çekildiği andan gazetenin aboneye ulaştığı ana kadar oldukça zahmetli ve zor bir süreç olduğunu da belirten Cavit Deniz, günümüzde süregelen dijitalleşmenin yerel basının önüne geçtiğini dile getirerek şunları söyledi: “Günümüzde anında habere ulaşmak mümkün. Dijital ortamdaki haberler kısa sürede okuyucuya ulaşıyor ancak gazetede sonraki gün okumak durumunda kalıyor. Gazeteler, yayın politikalarını dijitalleşme yönünde devam ettirdiği sürece daha çok ilgi görecekler buna bağlı olarak gazetecilerin işleri de daha kolay olacaktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu