Keşan

Cavit Deniz hem iktidara hem muhalefete seslendi: “Bu mirasa sahip çıkın!”

Emekli Öğretmen, Köşe Yazarı ve Keşan FM Program Moderatörü Cavit Deniz, şehir merkezinde bulunan ve Keşan halkının rahat nefes alabileceği, zaman geçirebileceği sembol ve güzide yerlerinden biri olan Mehmet Gemici Cennet Parkı’nın, 2020 yılında olduğu gibi bu yıl da bakımsız ve ilgiden uzak kaldığını savundu.

“Bu bakımsızlık Keşan Belediyesi’nin sorumluluğunu yerine getirmediğini ortaya koymaktadır”

“Bahçenin girişi, içerideki yeşillikler ve görüntü <Cennet> sözcüğünün anlamına aykırı bir görüntü arz etmektedir.” diyen Deniz, parkın içerisinde bakımsızlıktan dikenler türediğini, dikenlerin çiçeğe, çiçekten de tohuma dönüştüklerini belirterek; “Bu bakımsızlık şüphesiz ki Keşan Belediyesi’nin sorumluluğunu yerine getirmediğini ortaya koymaktadır. Keşan Belediyesi bunları hala görememiş veya görmek istememiş. Keşan Belediyesi’nin gözlerinin kör olduğu bu noktada Cennet Bahçesi’ne sahip çıkması gereken muhalefet partisi de mi bunları görmüyor? Mehmet Gemici adının ve eserlerinin her seçim döneminde göğüslerini gererek halka anlattıkları bu ortamı görmemeleri kendilerinin de parti içerisinde saflaşma ve aldıkları siperler nedeniyle midir?” dedi.

“Muhalefet sadece belediye meclisi binasında kameralar önünde yapılmaz”

Keşan’ın CHP’li merhum Belediye Başkanı Mehmet Gemici döneminde yapılan ve Gemici’nin adını alan parkın bugünkü durumunda muhalefetin sessizliğinin de etkisi olduğunu öne süren Deniz, şunları söyledi:
“AK Partili Keşan Belediyesi CHP’nin eserlerini bir bir yok etmeye ve yok saymaya çalışmaktadır. Bunu Ankara’daki uygulamanın paralelinde yürütmektedir. Bu bağlamda Mehmet Gemici Cennet Parkı’nın bakımsızlığını ve işlevsizliğini ortaya dökmek gerekiyor. Her fırsatta halka nefes aldıracak yeşil alanlar yaratmaktan dem vuran Keşan Belediye Başkanı Sayın Helvacıoğlu‘na şunu söylemek isterim; Cennet Bahçesi’nin etrafına yol boyuna iyi, kullanışlı bir kaldırım yapmışsın teşekkür ederiz. Yapılanı görüyoruz ama yapılmayanı da görüyoruz. Yapılanı iki gözümüzle görüyorsak yapılmayanı tek gözümüzle gördüğümüzde rahatsız olmanıza gerek yoktur.”

“Bu parkı ‘Millet Bahçesi’nin ardına koymak gibi bir niyet içerisindesiniz”

Mehmet Gemici Cennet Parkı’nın Keşan’ın sembolü olduğunu ve Keşan’la özdeşleştiğini dile getiren Deniz, Helvacıoğlu‘na seslenerek; “Bu parkı bakımsız bırakmak ve Millet Bahçesi’nin ardına koymak gibi bir niyet içerisindesiniz. Kent Ormanı olarak başladığınız 600 dönümlük yeri 174 dönümlük Millet Bahçesi’ne evirmek istediğiniz bu süreçte Cennet Bahçesi’ni görmezlikten gelmeniz düşündürücüdür. Ama siyasal anlamda size nokta atışı ile muhalefet edecek bir muhalefetin Keşan’da yaşanmıyor olması bunun göstergesidir.” dedi.

Deniz, iktidarı da muhalefeti de duyarlı olmaya davet etti

Sözlerinin sonunda “Mehmet Gemici Cennet Parkı Keşanlılarındır, Keşan’ın sembolüdür.” sözlerini yineleyen Cavit Deniz, iktidarı da muhalefeti de şu sözlerle duyarlı olmaya davet etti:
“Böylesi bir mirasa sahip çıkmayıp görmezden gelen CHP’liler başta olmak üzere, AK Partilileri de duyarlılığa davet ediyorum. Bu bahçeye bu toplumun gereksinimi vardır. Özellikle pandemi sonrası rahatlamak için bir ilgi odağı durumuna gelmektedir. Bu ilgi odağı durumuna gelmeyi araç parklarında ve içerideki hareketlilikten anlıyoruz.
Ancak buraya gelen çocukların, parkın böyle kuru harman yeri gibi olduğunu mu yoksa parkın çiçeklerle bezenmiş, insanlara nefes aldıran, dinlendiren, rahatlatan bir ortam olduğunu mu görmesi gerekir.
Hep söylersiniz, yeşil huzurdur diye. Tamam huzurdur ama şuradaki yeşil bir cennet huzuru değil görüntü itibariyle cehennem azabına doğru evrilmiştir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu