HaberlerKeşanTARİH

Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümünü törenlerle kutlandı

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıl Dönümü ve Şehitler Günü anma programı, bugün Keşan’da da gerçekleştirildi.
İlk tören Hastane Caddesi’ndeki Şehitlik Anıtı’nda düzenlendi.

Buradaki törene, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Garnizon Komutanı P. Alb. Öztürk Mustafa Yılmaz, Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Erdem Sarıbaş, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin, Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Teğmen Kübra Kaplan’ın sunumunu yaptığı tören saat 10.00’da, Kaymakam Yılmaz, Garnizon Komutanı P. Alb. Yılmaz, Belediye Başkanı Helvacıoğlu tarafından Şehitlik Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı.

Törende daha sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşları ve tüm şehitlerin aziz hatıraları için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ardından Keşan Belediyesi Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın söylenmesi ve bir manga askerin saygı atışı yapması ile devam etti.

Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İstihkam Yzb. Servet Pekçetin yaptı.
Pekçetin, konuşmasında; “Kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden, isimlerini kalbimize yazdığımız aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anmak üzere bugün burada toplanmış bulunmaktayız.
Tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen, milletimizin kahraman evlatlarının şehadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer, İstiklal harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’ne giden bu yolda, çok önemli bir kilometre taşı olmuştur.

Şanlı tarihimizde bütün görkemiyle yerini alan ve tüm dünyaya karşı, azmin, cesaretin ve fedakarlığın sayısız örneklerinin sergilendiği Çanakkale Savaşı; vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milleti’nin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en güzel örneklerinden birisidir.
Ulusumuzun var oluşunun, birlik ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri olan şehitlerimizin manevi varlıkları, tarih ve millet bilincimizin korunmasında ve sahip olduğumuz yüce değerlerin genç nesillere aktarılmasında en değerli hazinedir.
Bu nedenle; şehitlerimizin aziz hatıraları, nesilden nesile sonsuzadek yaşatılacaktır.

Üzerinde yaşadığımız toprağı vatan yapan, bayrağımıza rengini kanlarıyla veren kahraman şehitlerimiz! Manevi varlığınızdan aldığımız güçle, vatanımıza yönelik her türlü tehdide karşı her şart altında üzerimize düşen görevi yapacak ve size layık olmaya çalışacağız.
Size söz veriyoruz ki; Çanakkaleler sonsuzadek geçilemeyecek, gökkubbeden ay yıldızlı al bayrak hiç inmeyecek, dünya var oldukça bu topraklar Türk yurdu olmaya devam edecektir.” dedi.

Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz‘ın Şehitlik Defteri’ni imzalamasının ardından törene katılanlar Asri Mezarlık’ta bulunan Şehitliğe geçti. Duygusal anlara sahne olan ziyarette, Müftü Mehmet Yiğit, Kur’an-ı Kerim ve ardından dua okudu. Ziyarette, şehit mezarlarına karanfil bırakıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu