Genel

Çakır: “Dileğimiz asgari ücretlerdeki artışın raftaki ürünlere yansımaması”

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, asgari ücrete yapılan son zammı esnaf ve tüketici açısından değerlendirdi. Büyük firmalara yani ücret zammını bahane edere haksız fiyat artışlarına gitmemeleri yönünde uyarında bulunan Çakır, fırsatçılık vurgusu yaparak “Dileğimiz asgari ücretlerdeki artışın raftaki ürünlere yansımaması” dedi.

“Yeni asgarî ücret zammının esnaf acısından bir yandan olumlu, bir yandan da olumsuz etki yapacağını belirterek sözlerine başlayan Çakır, Maaş ödemekte zorluk çeken esnafın sıkıntılarının daha da artacağını kaydederek, “Buna SGK primi eklenince esnafımızı daha da zorlayacaktır. Esnafımızın ödeyeceği, ödediği maaş üzerindeki prim yükünü hafifletilmesi gerekir. Diğer yandan da tüketici maaşlarının artacağından olumlu yönü esnaflarımıza olacaktır ama büyük firmalar haklı bir gerekçe olmadan fırsatçılık yaparak yani ücret zammını fırsat bilerek haksız fiyat artışlarına gitmemeliler.” dedi.

“Dileğimiz asgari ücretlerdeki artışın raftaki ürünlere yansımaması”

Haksız fiyat artışlarında tüketici kadar esnafın da etkileneceğini söyleyen Mustafa Çakır: “O zaman esnafımızın işlerinde azalma olur çünkü ücret artışının getireceği tüketim harcaması artışlarında esnaflarımızın gelirini de artıracaktır. Açıklanan 8.506 TL çok iyi bir rakam diyebiliriz. Ancak asgari ücretlinin çalışana ve işverene etkisi olumlu olmalıdır. Enflasyon böyle devam etmemelidir. Çünkü böyle devam ederse verilen zam 2 ayda eriyecektir. Bundan etkilenen esnaf ve tüketici olacaktır. Dileğimiz asgari ücretlerdeki artışın raftaki ürünlere yansımaması. Tek temennimiz bu döngüde emeklinin memurun işçinin yüzü gülsün esnafın gelirinle yüzü gülsün giderlerini karşılaşın. Bu ülkenin esnafı kazansın ki Türkiye kazansın. Başta Keşanlı hemşerilerimizi ve camiamızın yeni yılını kutlar, 2023 yılının Keşan’ımıza ve ülkemize tüm dünya ülkelerine daha fazla sevgi daha fazla barış huzur ve sağlık getirmesini temenni ederim.” dedi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu