BölgeGenelSektörelYaşam

Bölge faaliyetlerine başlayan SİYAMER, sigorta acentelerinin yükünü hafifletmeyi amaçlıyor

Sigortalı Yaşam Merkezi (SİYAMER) Genel Müdürü Özkan Taş, Marmara Bölge Müdürü Özlem Çerin ve Edirne İl Temsilcisi Orçun Oğuz, 3 Haziran 2023 Cuma günü Keşan FM ve Keşan Online’a gerçekleştirdikleri ziyaretlerinde, SİYAMER’in sigorta kuruluşlarının yükünü azaltan bir şirket olduğunu belirterek, hizmet kapsamları hakkında bilgi verdi.

2023 yılının Ocak ayında kurulan SİYAMER’in genel merkezinin Ankara’da, bölge müdürlüğünün ise Bursa’da olduğunu, Edirne’de kuruluş çalışmalarının devam ettiğini belirten Oğuz; “ SİYAMER, poliçe sonrası hizmetlerle ilgilenmektedir ve ana hatlarıyla sigorta acentelerinin yükünü hafifletmeyi amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra şu anda Edirne’deki kuruluş çalışmalarını gerçekleştirmekteyiz. Nezaket ziyaretleri kapsamında çalışmalarımız hakkında bilgiler vermekteyiz. Keşan’da, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız İsmail Şapçı ve Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanımız Ahmet Koruyu da ziyaret edecek, bilgilendirmede bulunacağız.” ifadelerini kullandı.

Çerin: “Sigorta denildiğinde akla gelebilecek tüm branşlarda hizmet veriyoruz”

SİYAMER’in, sigorta acentelerine poliçe öncesi ve sonrası hizmet vermek, iş gelişimini artırmak amacıyla kurulduğunun altını çizen Özlem Çerin ise; “Bizim tamamen amacımız sigorta acentelerinin yükünü hafifletmektir. Çünkü poliçe tekliflendirme, poliçe aşaması sigorta acenteleri için başlı başına bir yük. Onun yanı sıra hasar tamamen ayrı bir yük. Bizler burada özellikle hasar konusunda 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizle devreye giriyoruz. Örneğin trafik kazasında konuyla ilgili tespit tutanağı bize geldikten sonra eğer kaza raporuna itirazlık bir durum varsa, uzman bilir kişilerimiz devreye giriyor. Aynı şekilde aracın onarımı için ekspertizlerle gerekli görüşmeleri yapıyoruz. İkami araç varsa bununla da ilgili gerekli yardımlar yapılıyor. Kısaca; sigorta denildiğinde akla gelebilecek tüm branşlarda hizmet veriyoruz. Böylece acente bakımından müşteri memnuniyetini ve o müşterinin memnuniyetten dolayı acenteye bağlılığını arttırmış oluyoruz. 7/24 SİYAMER.com internet sitemizden, whatsapp hatlarımızdan ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizlere ulaşabilirler“ dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu