Haberler

Bocuk Gecesi’ni değerlendiren Komite, “Bu bir kış ritüeli, dinle ilgisi yok” dedi

Çamlıca Bocuk Gecesi Komitesi üyeleri, 22 Ocak 2020 Çarşamba günü düzenledikleri basın toplantısında, 18 Ocak 2020 Cumartesi günü, geniş bir katılımla ve çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilen Balkan geleneği “Bocuk Gecesi” hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Saat 14.30 sıralarında başlayan basın toplantısına; Çamlıca Köyü Muhtarı Arif Büyükyatıkçı, Aza Ersun Sezay Karani, Çamlıca Bocuk Gecesi Komitesi ve Çamlıca Muhtarlığı AB Proje Koordinatörü Tahir Demirel, Çamlıca Bocuk Gecesi Komitesi üyeleri Ufuk Çakır katıldı.

Bocuk her geçen yıl daha da büyüyor.
Toplantıda konuşan Büyükyatıkçı, “Bu yıl Bocuk Gecesi’nin 15.sini gerçekleştirdik. Bocuk her geçen yıl büyüyor. Muhtarlık kendi imkanlarıyla elinden geleni yapmaya çalışsa da maliyetlerimizi sponsorluklarla karşılamaya çalışıyoruz. Bu yıl da alnımızın akıyla çıktığımızı düşünüyoruz. Otopark, giriş-çıkış gibi geçtiğimiz yıl yaşadığımız bu sorunları bu yıl yaşamadığımızı tespit ettik.” dedi.

Çamlıca Köyü, Bocuk Gecesi’nde yaklaşık 30 bin kişiyi ağırladı.”
Daha sonra söz alan Demirel ise, Bocuk Gecesi’ne katılım konusunda yapılan yorumlar ve yazılanlar karşısında üzüntü duyduklarını kaydederek, “Katılım konusunda elimizde istatistiki verilerimiz mevcut. Köyümüzde ortalama 900 kişi yaşıyor. Köyümüzden olan ancak dışarıda yaşayan kişiler, bir gün öncesinden Çamlıca’ya geldi. Çamlıca’ya gelen otobüs, otomobil gibi araçların istatistiki verilerini de incelediğimizde, sabah erken saatlerden başlayarak Çamlıca Köyü, Bocuk Gecesi’nde yaklaşık 30 bin kişiyi ağırladı. Bunun yanında, Bocuk Gecesi öncesinde, yoğunluk yaşanmaması adına erken gelinmesi uyarısına uyulduğunu gördük. Dolayısıyla rahat bir geliş oldu.” diye konuştu.

“Bu sadece kış ritüeli. Din ile ilgili bir şey değil.”
Küçük bir köy olan Çamlıca’nın,  Muhtarlık çalışanlarının da çok az olduğuna değinen ve  organizasyondaki görevlilerin, gönüllülük esasına göre çalıştığını ifade eden Demirel, şunları söyledi; “Yaklaşık 3 hafta öncesine kadar daha büyük bir organizasyon firması ile çalışmamız vardı. Ancak 3 hafta kala durum değişti ve bu kadar az kişiyle bu organizasyonu gerçekleştirdik. Organizasyon ile ilgili olumlu ya da olumsuz tüm notlarımızı aldık. Gelecek yıl da bu doğrultuda hazırlıklarımızı yapacağız. Geceye katılım gösteren basın mensupları ile yeteri kadar ilgilenemedik. Bu konudaki eksikliğimizi, yine notlarımız arasına aldık. Ayrıca, 2 yıl üst üste yoğun trafik nedeniyle etkinliğe ulaşamayan vatandaşlarımız, bu yıl gelemedi. Bizler onları kayıp olarak görüyoruz.” derken, sosyal medyada yapılan eleştirel yorumlara ise şu cevabı verdi; “Bu sadece kış ritüeli. Din ile ilgili bir şey değil. Bu, coğrafyadaki çetin kış şartları gerçeğinin etkinliğidir. Cadılar Bayramı ile hiçbir alakası yoktur. Başka ülkelerden gelen basın mensuplarının sayısı her yıl artıyor. Dolayısıyla sadece Çamlıca’nın değil tüm Türkiye’nin de reklamını yapmış oluyoruz. Yabancı basın, Bocuk geleneğinin, aslında onların geleneği olan Cadılar Bayramı’ndan daha eski bir gelenek olduğunu görüyorlar. Bocuk Gecesi; yabancı basında, dünyada doğa takvimi kullanılarak yapılan etkinliklerden bir tanesi olarak gösterilmiş. Bu işlenirken bize ait olmayan kültürle özdeştirilmesine gerek yok.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu