Haberler

“Bir meydanla Millet İttifakı çatırdamaz”

Keşan İYİ Parti yeni yönetimi, CHP Keşan İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

“Bu samimiyet bizi güzel yerlere taşıyacak “

Konuşmasına İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener‘in Keşan ziyareti sırasında kendilerine destek olan CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan ve CHP yönetimine teşekkür ederek başlayan Zafer Sarıkeçe, CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın önemini anlattı. Sarıkeçe, “İttifak yapmak zorunda kaldık, ittifak yaptık. Mutlu muyum? Çok mutluyum. Takdir edersiniz ki sol fraksiyondan bir insanın sağ fraksiyondan başka bir insanla ittifak yapması gerçekten zor. Millet İttifakı Cumhur İttifakı gibi değil, orada ikisi de aynı fraksiyondan geldikleri için sorun yok. Ama Millet İttifakı, bugün Türkiye’nin verdiği bu zor sınavlarda, Atatürkçü ve milliyetçi çizgiden kopmadan; rantiyeyi değil de, ulusun güvenliğine inan insanların bir arada olması açısından çok önemli. Buradaki insanların samimi olduğuna inanıyorum ben. Bu samimiyet bizi güzel yerlere taşıyacak. Her ne kadar fikir ayrılıklarımız olsa dahi, bu işin özünde iki taraf da birbirinin samimi olduğuna inanıyor. Keşan ittifak konusunda istisna bir yerde, inşallah, daha güzel ve pekiştirici yerlere taşıyacağız” dedi.

“Bir araya gelip çözüm üretebilmek siyasetin üstünde”


Sarıkeçe’nin ardından konuşan CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, “Bir araya gelip çözüm üretebilmek siyasetin üstünde” diyerek şu ifadeleri kullandı. “Hayat çok komplike bir şey, siyaset çok küçük bir bölümü. Türkiye’nin bütünleşmesi ve bir araya gelmesi gerekiyor. Beraber bir araya gelip vatanı, ülkesi ve bayrağı için bir şeyleri yapabiliyor.İttifak farklı bir misyonu üstleniyor” dedi.

“Amacımız, Keşan’ın önüne set çekmek değil”

Pekcan’ın sözlerine “Saros’da bunun bir örneğini verdik” diyen Sarıkeçe şu şekilde devam etti: “Erikli’de de bunun örneğini vermeye devam edeceğiz, mecliste 15 tane üyemiz var. Amacımız, Keşan’ın önüne set çekmek değil, ilerde Enez ve İpsala gibi maddi sıkıntılarla boğuşan bir yer olmasını istemiyoruz. Önceki yönetimleri, boylarının çok üstünde sulara gömmüşler. Boğulma tehlikesiyle karşı karşıyalar. Sizden sonra geleceklerin eline de maddi imkanlar bırakın. Şu anki iktidar, çok kısa sürede bütçeyi çok ciddi rakamlara getirdi. Tahmini 4 yıl sonra bütçenin çok üzerinde bir borçla bırakma ihtimalleri var. Bizim meclis üyelerimiz bazı şeylere hayır dedikleri zaman ne olur insanlarımız bunu yanlış anlamasın “

Keşan Belediye Meclisi’nde Tekel Meydanı’nın oy çoğunluğu ile Alparslan Türkeş Meydanı olarak isim değişikliğinin kabul edilmesi sonrasında iki partinin arasında bir kırgınlık olup olmadığı sorusuna cevap veren CHP ve İYİ Parti Başkanları şu şekilde konuştu.

“Amaç bizi kıstırmak ve sıkıştırmaktı”

Sarıkeçe: “İYİ Parti kurulurken sadece ülkücü kökenli kişilerin haricinde sağcısı veya solcusuyla tüm partilerden gelenlerin kurmuş olduğu bir partidir. Öncelikle bunu belirtelim. Erkan Gege’nin önerisiyle geldi bu teklif. Bir caddeye verilmesi içindi. Biz de buna destek vereceğimizi belirterek arkasında durduk. Lakin bu biraz, belden aşağı siyasete döndü ve Tekel Meydanı’nı kapsayacak şekilde önümüze geldi. Madem bir sözün arkasındasınız, bir duruş sergilemek zorudundasınız. Biz bunu yönetimdeki arkadaşlarımızla görüştük. Kaldı ki o yönetimde daha önce CHP’de mücadele vermiş ve bugün İYİ Parti’de olan arkadaşlarımızla beraber verdik. Amaç orada bizi kıstırmak ve sıkıştırmaktı. Amaç bir devlet büyüğüne isim vermek değildi. Bu bir oyundu. Biz de bir karar almışsak bu kararın arkasında durmak zorundaydık. Samimiyetime inanmalarını istiyorum.”

“İYİ Parti’nin hassasiyetini anlıyoruz. Onlar gibi düşünmeye çalışıyoruz”

Pekcan: “İYİ Partili ve MHP’li arkadaşları anlayabiliyorum, onlar için önemli bir isim. Ama karşısında solda siyaset yapanların da ayrı bir bakış açısı var. Orada kritik nokta şu: Bu iyi niyetli iş değil. Olayın getirilişi ve taşınması başka şeyler düşündürüyor. İYİ Parti ile biz çatlar mıyız diye düşündüler. Yada birilerine bir mesaj vermek istediler. Kentin bir hafızası var. Oynamamak lazım. Bu bizim aklımızla oynamak oluyor. Bu yararlı bir işe değil. Bu kadar çok istekliyse getirenler bunu çok önce getirip tamamlarlardı. İçeride ne gibi sıkıntılar olduğunu biliyorum bunu konuşmayacağım. Konu Hastane Caddesi’ydi bir anda Tekel Meydanı ve Demirciler Caddesi oldu. Alparslan Türkeş, bazı arkadaşlar için önemli ve onlar için saygı duyuyorum. Eğer birileri önemsiyor ve aramızdan ayrılmış biri varsa, bu ismi niye tartıştırıyorsunuz bize ki? Önemsenen isimleri yıpratmaya gerek yok. Bizim için konu kapanmıştır. İYİ Parti’nin hassasiyetini anlıyoruz. Onlar gibi düşünmeye çalışıyoruz.”

“Bir meydanla bizim ittifakımız çatırdamaz”

Son olarak konuşan Zafer Sarıkeçe, Millet İttifakı’nın meydana isim verme konusuyla zarar görmeyeceğini söyleyerek şu sözleri kaydetti: “Öyle bir meydanla bizim ittifakımız çatırdamaz. Beklentiler boşa çıkar. Bizim daha çok yol yürümemiz gerekiyor. Yapılacak daha çok iş var. Biz meydan kavgası yaparken millet elden gidecek.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu