#EvdeKal

Bilim Kurulu, somut tedbirlerin hayata geçirilmesi yönünde tavsiye kararı aldı

Artan korona virüs vakalarının ardından Bilim Kurulu yeniden toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kısıtlama tedbirlerinin masaya yatırıldığını belirterek, “Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı” dedi.

Korona virüs önlemleri kapsamında, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın açıklaması beklenen yeni önlem kararları öncesinde Bilim Kurulu video konferans ile toplanarak Türkiye’de salgının son durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Toplanacak olan Bakanlar Kurulu’na iletilmek üzere tavsiye kararları alan Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ile ilgili açıklama yapan Fahrettin Koca, şu bilgileri verdi:

Dünya ülkelerinde kapanma ve kısıtlama vurgusu

 • “Ülkemizde Mart ve Mayıs ayları arasında yaşanan ilk dalganın ardından vaka sayılarını kontrol altına almayı başardık. Ancak son aylarda, tüm dünyadakine benzer bir seyirle vaka ve ölüm sayılarında önemli artışlara şahit oluyoruz. Bugün birçok ülke kapanma tedbirleri dahil toplumsal hareket kısıtlamalarına yeniden başvurmaya başladı.”
 • “İstanbul başta olmak üzere ülkemizin genelinde daha ciddi seyrediyor. Birçok ilimizdeki artış, sağlık kuruluşlarımız üzerindeki baskının da artmasına sebep oluyor. Bilim Kurulunda artış hızının yüksek seyrettiği illerimizin üzerinde özel olarak durduk. Hastane kapasitelerimize, sağlık çalışanlarımızın koşullarına, uyguladığımız tedavi protokollerine, dünyadaki yeni tedavi seçeneklerine, aşı ve ilaç çalışmalarına yönelik detaylı değerlendirmelerimizi yaptık”
 • “Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı.”

  Öte yandan gazeteci Candaş Tolga Işık, Bilim Kurulu tarafından alınan tavsiye kararlarını sosyal medya hesabı üzerinden açıkladı. Bakanlar Kurulu’nun hassas konular üzerinde duracağını belirten Işık, şu bilgileri aktardı:
  – Eğlence mekanları ve kıraathanelerin tamamen kapatılması
  – Restoranların tamamen paket servise geçmesi
  – Okulların tatilinin uzatılması
  – Bazı şehirlerde kısmi sokağa çıkma yasağı

  Bakanlar Kurulu’nda değerlendirecek önerilerle ilgili 2 detay var:
  1) Restoranların tamamen paket servise geçmesi ya da HES koduyla sınırlı müşteri alması
  2) Uzun sokağa çıkma yasakları öncesi/sonrası yığılmaya neden olduğu için bazı yerlerde sınırlı sokağa çıkma yasağı”

Son olarak konuyla ilgili bir bilgilendirme de, Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği‘nden geldi. Üyelerine bir bilgi notu gönderen TURYİD, “Başkanımızın almış olduğu ön bilgi çerçevesinde maalesef büyük olasılıkla restoranlara yine kapama gelmesi gündemdedir. Açıklamanın yarın akşam Cumhurbaşkanı tarafından yapılması, uygulamanın başlangıç tarihinin 19 Kasım Perşembe olması, kapanış süresinin ilk aşamada 3-4 hafta ile sınırlı olması öngörülmektedir.” şeklinde üyelerine mesaj yolladı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın başkanlık ettiği Kabine toplantısı sonrası koronavirüs salgınında son durumun ele alınması bekleniyor.
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 17 Kasım 2020 Salı günü toplanacak.
Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın açıklama yapması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu