#EvdeKal

TYBB Edirne Şube Başkanı Demir’den kurumsal çağrı: “Basın toplantısı yapmayın!”

Türkiye Yerel Basın Birliği Edirne Şube Başkanı Erdoğan Demir, Edirne ile ilçelerinde artış gösteren Koronavirüs tedbirleri doğrultusundaki kamu kurum ve kuruluşları ile oda, dernek ve siyasi parti temsilcilerine bir çağrıda bulundu.

Demir, bu süreçte basın toplantılarının bu süreç hafifleyene kadar basın yapılmamasını açıklamaların basın kuruluşlarına mail ortamında veya whastapp grupları ile gönderilmesini önderdi.

Demir’in konuyla ilgili açıklaması şöyle;

Son 15 gün içerisinde Koronavirüste ülke genelindeki artış gösterirken ve ölümler son hızla artarken, Keşan’da bu artış ve ölümlerden etkileniyor.

Keşan’da son haftada resmi bilgiler dahilinde olmasa da 25’e yakın Kovid-19 vakasından vatandaşımızın hayatını kaybettiğini de üzüntü ile takip etmekteyiz. Keşan’da yine resmi bilgiler dahilinde olmasa da günde 100’e yakın Kovid vakasına rastlanmakta olduğu da gelen duyumlar arasında maalesef.

Son olarak Keşan’da Medya Keşan Gazetesi’nde gazetenin yazı işleri müdürü, 1 muhabir ve 1 editör ile 1 teknik personelin Kovid testlerinin pozitif çıktığı haberlerinin kamuoyunda yer almasına üzüldük.

Bunun dışında Keşan’da Medya Gazetesi dışında günlük olarak diğer 2 gazete ile 1 internet sitesi muhabiri olmak üzere 4 gazeteci arkadaşımız da Kovid testi yaptırdı ve bu arkadaşlarımızın testlerinin negatif çıkması bizleri sevindirdi.

Yine Keşan’da internet radyo sahibi olan bir arkadaşımızın da Covid testi pozitif çıkmış kendisi karantina süresini sağlıklı bir şekilde atlatarak karantina sürecinden çıkmıştır.

Uzunköprü’de bir gazeteci arkadaşımız ve eşinin Covid testi de poizitif çıkmış ve kendileri 14 günlük karantina süresini sağlıklı bir şekilde atlatarak işlerinin başına dönmüşlerdir.

Burada testleri pozitif çıkan basın mensubu arkadaşlarıma geçmiş olsun diyor, acil şifalar dliyorum.

Her gün haber için her türlü topluluğa giren ve insanlarla yüz yüze gelen basın mensubu arkadaşlarımıza da dikkatli olmaya davet ediyorum.

Yine Keşan Online adlı sitenin “Online Buluşmalar” adlı konukların katıldığı ve yerel basın mensuplarının konuklara sorularını ilettiği programa da bir süre ara verilmesinin de bu ortamda çok iyi olacağını düşünüyor ve arkadaşlarımıza da bu konuda bir tavsiyede bulunuyorum.

Bu hızlı artış süresince Keşan’da ki kamu kurum ve kuruluşları ile oda, dernek, siyasi parti temsilcilerine bir çağrıda bulunmak istiyorum.

Lütfen bu hastalığın hızla yayıldığı dönemde basın toplantısı yaparak gazeteci arkadaşlarımızı basın toplantılarına davet etmeyin. Bu açıklamalarınızı mail veya kurumunuza ait olan whatsapp grupları ile yapın. Böylece hem gazeteci meslektaşlarımızı hem de kendinizi riske atmamış olursunuz.

Keşan’ın dışında bölgemizde de bu tür bir uygulamanın bu süreç sona erene kadar yararlı olacağına inanıyorum. Buradan bu konunun dikkate alınmasını ve gazeteci meslektaşlarımızı da bu konuya duyarlılık göstererek ortak hareket etmeye davet ediyorum.

Son olarak herkesi hijyen, sosyal mesafe ve maske kuralına uymaya davet ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu