Haberler

Bayraktar; “Tarımın tamamında elektrik fiyatları makul düzeylere indirilmeli, KDV sıfırlanmalı, Enerji Fonu ve TRT payı kaldırılmalıdır.”

TZOB (Türkiye Ziraat Odaları Birliği) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, geçen hafta yaptığı basın açıklamasında, üreticinin sorunlarına değindi.

Son 1 yılda elektrik fiyatlarının yüzde 76,4 civarında arttığını bildiren Bayraktar, şunları söyledi:

“Son bir yılda yüzde 76,4 artan elektrik fiyatları çiftçimizi oldukça zorlamaktadır. Mesken abone grubu, fon, pay ve vergi dahil elektriğin kilovat saatine 60,3 kuruş öderken, ülkenin gıda güvencesini sağlayan çiftçimizin 70,17 kuruşa elektrik almasının izahı yoktur. Bu izaha muhtaç bir durumdur. Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Elektrik maliyetlerimiz muhakkak suretle aşağı çekilmelidir. Ülke genelinde görüyoruz ki; üreticimiz cazibe suya kavuşmuş değil. Halen yer altından motorlarla su çekiliyor. 300 metreden, 500 metreden su çekiliyor. Bunun da elektrik maliyeti fevkalade yüksek oluyor. Yaklaşık 2 milyon hektar araziyi daha sulamaya açamadık ve çiftçimizi de bu alanlarda cazibe suyla tanıştıramadık. Dolayısıyla 300 metreden 500 metreden su çektiğimizde bunun çok ciddi bir elektrik maliyeti var ve üreticimiz buna dayanamıyor. Öyle zaman geliyor ki; üreticinin sattığı ürün elektrik borcunu karşılamıyor.

Muhakkak suretle elektrik fiyatlarında bir indirim bekliyoruz.

Tarımın tamamında elektrik fiyatları makul düzeylere indirilmeli, yüzde 18 olan KDV sıfırlanmalı, yüzde 1 Enerji Fonu ve yüzde 2 TRT payı kaldırılmalıdır. Sahada üreticimiz acil olarak elektrik fiyatlarına indirim istiyor. Biz de bunu hükümetimizden talep ediyoruz.

Üreticilerimizin her ay elektrik faturası ödemesine imkan yoktur. Ürünlerin hasat dönemi dikkate alınarak yılda bir ya da iki defada tahsilat yapılmalı, teminat isteme uygulamasından vazgeçilmelidir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu