Haberler

Başaran: “Keşan’a verilen su içme suyu kalitesinde ve standartlara uygun”

Keşan Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Erhan Başaran, dün yaptığı bilgilendirmede; Keşan’a verilen suyun numuneler alınarak sürekli olarak denetlendiğini ve içme suyu kalitesinde olduğunu bildirdi.

Başaran, Keşan şehir şebekesine verilen suyun, Kadıköy Barajı Rasim Ergene İçme ve Kullanma Suyu Arıtma Tesisi’nden ve Kumdere’deki kuyulardan gelen suların karıştırılması ile verildiğini ve şebeke suyunun İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’te belirtilen standarttaki değerlere uygun olduğunu bildirdi.

Başaran, Keşan İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce yılın farklı zamanlarında şehrin farklı noktalarından 41 kontrol ve 4 denetim izlemesi için numuneler alındığını belirterek, “Şehrin farklı noktalarından alınan numuneler İstanbul 2 No’lu Halk Sağlığı Laboratuvarı ve Edirne Halk Sağlığı Laboratuvarı?na analiz için gönderiliyor.” dedi.

Analiz için gönderilen numunelerin; fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik olarak incelendiğini ifade eden Erhan Başaran, “Aynı zamanda kimyagerlerimiz tarafından her gün fiziksel parametreler (renk, koku, bulanıklık) ve bakiye klor ölçümleri yapılmaktadır. Alınan numunelerde en küçük bir sorunla karşılaşıldığında anında müdahale edilmekte ve İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce aynı noktadan tekrar numune alınarak sorunun ortadan kaldırılıp-kaldırılmadığı denetlenmektedir.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu