GündemHaberler

Bakan Koca, tek tek verdiği bu rakamlarla “Aman ha!” dedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 17 Haziran 2020 Çarşamba günü gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından akşam saatlerinde yaptığı basın açıklamasında, bazı illerin vaka sayılarındaki 1 aylık, 1 haftalık ve 3 günlük oranlarını vererek, ortaya çıkan tabloya dikkat çekti.

Dünya insanının Kovid-19 ile mücadelesinde henüz gönülleri müsterih edebilecek bir zafer elde edemediğini vurgulayan Koca,
“Dünyanın herhangi bir yerinde Kovid-19’a henüz doğrudan etkili bir ilaç bulunamadı, aşı geliştirilemedi. Bu gerçek, daima tetikte olmamızı, seyri hassasiyetle incelemeyi ve acil müdahaleyi gerektiriyor.” diye konuştu.

“Kara göründü ama deniz hala dalgalı

Her mesajında bilgilendirmeye ve risklere karşı uyarmaya çalıştığına dikkat çeken Koca, “Haziran ayı ile birlikte başlattığımız normalleşmenin eski hayat tarzımıza dönmek olmadığını ısrarla vurguladım. Yeni normali, ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ olarak tanımladım. Toplum hayatının vazgeçilmez gereklerinin farkındayız. Gençlerimizden, büyüklerimizden evde kalmalarını istedik. Onlar sadece kendilerini korumak için değil, tüm toplumun yararına bu fedakarlığa katlandılar. Gencimiz, yaşlımız maskeye, mesafeye temizliğe dikkat ederek bu toplumsal harekete güç kattı” şeklinde konuştu.

Sağlık personelinin salgınla mücadelede fedakarca çalışmaları, güçlü sağlık altyapısı ve vatandaşların da desteğiyle bir başarı hikayesi yazıldığının altını çizen Koca, “Kara göründü ama deniz hala dalgalı. Ekonomik yönden, sosyal yönden, sürdürülebilir bir mücadele gücü için normalleşme bir zorunluluktur.  Bilinçli, istikrarlı ve kararlı adımlarla ilerledikçe dalgalardan, dalgalanmalardan korkmayız” ifadesini kullandı. 

Sağlık Bakanı Koca, vaka sayılarına ilişkin de şu değerlendirmeyi yaptı:

“Son günlerde vaka sayısında ve yoğun bakıma alınan hasta sayısındaki değişmelerin, bu dalgalanmaların yansımasıdır. Sürpriz yok. Beklenen sınırdayız. Bu sınırı aşmamak sizin elinizde, zorunlu olmadıkça kalabalığa karışmayan büyüklerimizin elinde. Sahilde el ele tutuşmayan gençlerimizin elinde, maskesiz dışarı çıkmayan, mesafeyi korumak için elinden gelen bütün gayreti gösteren beyefendinin, hanımefendinin elinde.”

Yoğun bakımda geçirilen süre düştü”

Koronavirüsün hala iş başında, ama hastalığın kontrol altında olduğunu ifade eden Koca, “Virüsün şiddetini düşürdüğüne yönelik bir kanıtımız yok ama vakalarımızın şiddetinde değişim var. Mart ayı sonunda günde 1500 civarı yeni vakamız varken bunların yarısı pnömoni oluyor ve yoğun tedavi gerektiriyordu. Şimdi ise 1500 civarı vakamızın sadece yüzde 9,4’ü pnömoni oluyor. Yine ilk günlerde hastalarımız 20 günün üzerinde hastanede kalırken, şimdi bu süre 2,9 güne düştü. Yoğun bakımda geçirilen süre ortalaması ise 18,9 günden 2,7 güne indi. Daha az oranda hasta entübe edilir oldu, yani solunum cihazına bağlandı. Entübasyonda kalma süresi ise 1 günden 2,6 güne çıktı. entübe edilenlerin vefat etme oranı da önemli ölçüde düştü” dedi.

Bakan Koca, salgının başlangıcında entübe edilenlerin yüzde 67’sinin, yoğun bakımdakilerin ise yüzde 53’ünün vefat ettiğini, şimdi ise entübe edilenlerin yüzde 4’ü, yoğun bakıma girenlerin ise yüzde 2’sinin vefat ettiğini söyledi.

Nisan ayı başında günlük entübe edilen yeni hasta sayısı 130 civarındayken bu sayının Haziran başında 18’e kadar düştüğünü belirten Koca, benzer şekilde yoğun bakıma giren hasta sayısının da 330 civarından 34’e gerilediğini söyledi.

Vefat eden vatandaşların yüzde 91,2’sinin “risk grubu”nda tanımlanan kişilerden oluştuğunu belirten Bakan Koca, “Salgın boyunca vefat edenlerin içinde 60 yaş üzeri ve en az bir alt hastalığı olanların oranı yüzde 71,70 düzeyinde iken 60 yaşından küçük ve herhangi bir alt hastalığı bulunmadığı halde hayatını kaybedenlerin ise vefat edenlerin yalnızca yüzde 4,26?sını oluşturmakta” şeklinde konuştu.

Vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu il yüzde 12,4 ile Gümüşhane’dir. En düşük olduğu il ise yüzde 0,33 ile Kilis?tir” diyen Koca, illerde son günlerde dalgalanmaların seyrinin farklı olduğunu bildirdi.
Bakan Koca; bazı illerde vaka durumlarındaki oranları da şu şekilde açıkladı;

Burada dikkatinizi bazı illerimize çekmek isterim.
ANKARA
Son 1 ayda Ankara’da günlük ortalama vaka sayısı 127.
Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 155.
Son 3 günde ortalama vaka sayısı 177.
İSTANBUL
Son 1 ayda İstanbul’da günlük ortalama vaka sayısı 653.
Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 620.
Son 3 günde ortalama vaka sayısı 616.
Güne göre son güne baktığınızda bu sayı 700’leri de geçmekte.
İZMİR
Son 1 ayda İzmir’de günlük ortalama vaka sayısı 32.
Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 38.
Son 3 günde ortalama vaka sayısı 34.
BURSA
Son 1 ayda Bursa’da günlük ortalama vaka sayısı 64.
Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 84.
Son 3 günde ortalama vaka sayısı 93.
Son gün 100’e kadar çıkmış oldu.
Bursa’da giderek bir artış olduğunu görüyoruz.
KOCAELİ
Son 1 ayda Kocaeli’de günlük ortalama vaka sayısı 78.
Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 91.
Son 3 günde ortalama vaka sayısı 113.
Artış devam ediyor.
KONYA
Son 1 ayda Konya’da günlük ortalama vaka sayısı 41.
Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 73.
Son 3 günde ortalama vaka sayısı 88 ki;
Son gün 100’e yaklaştı.
KAYSERİ
Son 1 ayda Kayseri’de günlük ortalama vaka sayısı 14.
Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 25.
Son 3 günde ortalama vaka sayısı 28.
Daha kontrollü.
DİYARBAKIR
Son 1 ayda Diyarbakır’da günlük ortalama vaka sayısı 58.
Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 81.
Son 3 günde ortalama vaka sayısı 87.
Son gün 100’lere yaklaştı.
ŞANLIURFA
Son 1 ayda Şanlıurfa’da günlük ortalama vaka sayısı 25.
Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 42.
Son 3 günde ortalama vaka sayısı 43.
Daha kontrollü olduğunu söyleyebiliriz.
VAN
Son 1 ayda Van’da günlük ortalama vaka sayısı 7.
Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 14.
Son 3 günde ortalama vaka sayısı 14.
Daha kontrollü denilebilir.
“Yeni önlemler, yasaklar ve sınırlamalar gelecek mi?” sorusuna Bakan Koca;
“İl Hıfzıssıhha Kurullarımız durumu dikkatle takip etmektedir. Her ildeki duruma göre bu kurullarımız yetkilerini kullanarak tedbirler alacaktır.” şeklinde yanıt verdi.

Artık Kovid-19?u daha yakından tanıyoruz”

Her ildeki duruma göre İl Hıfzıssıhha Kurullarının yetkilerini kullanarak tedbirler aldığına değinen Bakan Koca, “Artık Kovid-19’u daha yakından tanıyoruz. Mücadelede, tanıda, takipte, tedavide daha donanımlı daha tecrübeli olduğumuzu söyleyebiliriz. Biz, bize düşen görevi bütün gücümüzle yapma gayreti içindeyiz. Bunu gördüğünüze, buna inandığınıza eminim.”

Bu ülkeyi, yakınını, akrabasını, komşusunu, iş arkadaşını, eşini, dostunu seven, onların hakkını koruma sorumluluğu taşıyan her vatandaşın elinden gelen gayreti göstereceğinden şüphe etmediğine değinen Koca, hep birlikte kucaklaşacakları günlerin uzak olmadığına işaret etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu