Haberler

B planı merak konusu oldu: Belediye otobüsü mü? Taksi Dolmuş mu? Yeni minibüs hatları mı?

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 17 Ocak 2020 Cuma günü Keşan Belediye Başkanlığı makamında gerçekleştirdiği basın toplantısında, kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı.

Bu sorulardan bir tanesi; Keşan Belediyesi ile SS 25 No’lu Keşan Şehiriçi Minibüsçüler ve Taşıyıcılar Kooperatifi arasında 8 Ocak 2020 Çarşamba günü yaşanan krize bağlı olarak yöneltildi.
8 Ocak’ta ne olmuştu?
Kooperatif üyeleri, Keşan Belediyesi Zabıta ekiplerinin ve Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik ekiplerinin o gün gerçekleştirdikleri uygulamalara tepki göstererek, Belediye Başkanı ile görüşmek üzere Belediye?ye gelmiş ve Meclis Salonu?nda tepkilerini dile getirerek bir süre beklemişlerdi. O gün gerçekleştirilen canlı yayınlarda Helvacıoğlu, Keşan’daki minibüs sayısının yeterli olmadığını, minibüslerin özelliklerinin yetersiz olduğunu, Belediye ile kooperatif arasındaki protokolü ve Belediye’nin bu kapsamdaki yetkilerini hatırlatan Helvacıoğlu; Paşayiğit ve İzzetiye minibüslerinin de Keşan’daki hatlarda çalışması gerektiğini, yapılacak değerlendirme ile yeni hatlar açılmasının söz konusu olduğunu ifade etmişti.
Aynı zamanda, Keşan halkının minibüslerden memnuniyetini ölçmek için bir de anket başlatan Helvacıoğlu, kooperatif üyelerinin yönetmeliğe uymamaları durumunda, sorunu çözmek için bir B planı olduğunu, toplu taşımada gerekirse Belediye otobüslerinin ya da taksi dolmuşların gündeme gelebileceğini belirtmişti.   

Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından; 15 – 16 Ocak 2020 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen “Akıllı Şehirler  ve Belediyeler Kongre ve Sergisi”nde,  bir toplu taşıma otobüsünde çekilmiş ve Keşan Belediyesi’nin sosyal medya hesabında yayınlanmış fotoğrafı üzerine, basın mensuplarının sorduğu “Keşan Belediyesi toplu taşıma için otobüs mü alacak?” şeklindeki soruyu cevaplandıran Helvacıoğlu, şunları söyledi:

“Biz şu anda minibüslerle ilgili anket yapıyoruz. O anketin sonucuna göre minibüsçülerimizle tekrar oturup konuşacağız. Ben sadece sergide gördüklerimi teşhir ettim. Bu bir mesaj anlamında değildi. Daha önce de söyledim; minibüsçülerimizin yetemediği noktada belediye devreye girmek zorunda. Keşan büyüdü artık. Minibüsçülerle 2 Şubat’taki kongreleri sonrasında oturup konuşacağız. Benim minibüsçülerle sorunum yok, minibüslerle sorunum var.”

Yaptığımız ankette bugün itibariyle minibüslerden %80 oranında memnuniyetszilik var.”

“Bu olumsuzlukları hep beraber toparlayacağız. Hiçbir sorun yok. Keşan minibüsçülerle devam edecek. Minibüsçülerimizle sorunları çözeceğiz. Tıkandığımız noktada B planını uygularız. Bu belediyenin yetkisinde ama önceliğimiz B planını uygulamak değil. 2 Şubat öncesi minibüsçülerimiz oturup konuşmak isterlerse, oturur konuşuruz. 26 Kasım’da bir minibüs yönetmeliği çıktı. Bu yönetmeliği minibüsçü arkadaşlarımız da biliyor. Ulaşım konusunda mutlu bir Keşan olmasını kendileriyle görüşerek beraber sağlayacağız. Ankete bakarsak bu konuda Keşan mutlu değil. Yani Keşan?da bir tek ulaşım mı bozuk? Birçok şey sıkıntılıydı. Bunlardan biri de minibüsçü kardeşlerimizin sahip olduğu ulaşım idi. O ulaşıma da el atacağız hep birlikte çözeceğiz.”

Tekrarlıyorum; benim minibüsçülerle sorunum yok minibüslerle sorunum var.
“Ben seçim öncesi ilk önce kendilerine gittim, çünkü yollar çok bozuktu. Bu yollardan sizi kurtaracağız deyip destek istedik. İçlerinde 4-5 kişilik heyecanlanan kardeşlerimizin de bugün itidal içinde olduklarını düşünüyorum. Şu anda minibüslerin arkasında sivil araçlarımızla kontrol yapıyoruz. Ciddi bir düzelme başladığını gözlemliyoruz. Belediye minibüs de alabilir, otobüs de alabilir. Bunları çeşitli etkinliklerde kullanabiliriz. Minibüslerle otobüsler aynı anda da çalışabilir. Bunlar hep olabilir. Ama Keşan’a 93 minibüsün yetmediği aşikar. 2002’de kooperatif  kurulduğunda Keşan’ın nüfusu 50 bin idi. Bugün Keşan’ın nüfusu 70 bin olmuş ama minibüs sayısı yine 93. Buna dikkat çekmek istiyorum.”

Paşayiğit’e 20 bin nüfus geliyor. 7 minibüs yeter mi?”

“3 Şubat’ta OSB toplantısına gidiyoruz. Paşayiğit’e 20 bin nüfus geliyor. 20 bin nüfusa 7 minibüs yeter mi? Minibüsçü kardeşlerim haklı olabilirler ekmeğini koruyabilirler. Ama Keşan?ın bir gerçeği var. Keşan’ın ulaşımda sorunları var. O gün 80-90 kişi gelip gövde gösterisi niteliğinde benimle hepsinin konuşmasının anlamı yoktu. Yönetim gelsin konuşayım diyorum, yönetimi bırakmıyorlar. Yönetimi neden seçtiniz o zaman? Sonunda yönetim geldi konuştuk. Ne gerek vardı gerginliğe. 5 yıl mutlu beraber çalışmak istiyorsak ben kuralların dışına çıkmayacağıma söz veriyorum. Ne minibüsçünün dediği ne de belediye başkanının dediği olacak halkın dediği olacak. Biz halkımıza güvenerek yola çıktık. Anket sayısı 3 bini geçti, 5 bine ulaştığında anketi sonlandıracağız. Şu ana kadar ki memnuniyetsizlik % 80’lere ulaşmış durumda. Minibüsçü kardeşlerimin hiç biriyle sorunum yok, derdimiz minibüsler.”

Reklam

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu