Haberler

At arabacıları, belediyeye yürüdü

Daha önce alınan meclis kararı ile sahip oldukları atları belediyeye teslim ederek yerine triporter’lar alacak olan at arabacıları, Keşan Belediyesi önünde toplandı.


Yeni gelen triporter’ların küçük olması sebebiyle, mevcut at arabalarında olduğu gibi iş yapamayacakları dile getiren ata arabacıları Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile görüşmek üzere belediye binası önüne yürüdü.Yetkililer gelene kadar bina önünden ayrılmayacaklarını belirten vatandaşlar, özetle “Bizim atlarımızı kaldıracaklarını söylediler ve yerine motor vereceklerini söylediler. Bu araçlar bizim ihtiyaçlarımızı çözmüyor, atlarımızı vermek taraftarı değiliz. 100’lük motorlar bize yetmez.” şeklinde konuştu.
Kalabalıkla görüşmek üzerine ilk önce Keşan Belediyesi Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz, ardından AK Partili Belediye Meclisi üyesi Müslim Çekiç geldi.
Kendileriyle yapılan görüşmeler sırasında bir grup tepki göstererek bölgeden ayrılırken, bu sırada Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı geldi. Yeni gelen arabalar için kendilerinin ücret verip vermeyecekleri konusunda karmaşa olduğunu söyleyen at arabacılarına durumu açıklamaya çalışan Balcı, “At arabaları herkese ücretsiz olacak. Arabalar gelmeye başladı, bunlar ve gerekli işlemler için gereken ehliyet, plaka gibi ücreti şahıslar ödemeyecek, Keşan Belediyesi ödeyecek.” diyerek, “Bu araçlar için ruhsat ve plakası olması gerek. Bunlar için gerekli olarak hibe olarak geldi. Aynısını seyyar arabalarda da yaptık. ‘Belediye 15 bin TL’ ye satıyor dediler, biri gelsin de konuşsun da para verdiğini söylesin. Bunlar da böyle size ücretsiz olarak gelecek.” şeklinde konuştu.Öte yandan ellerindeki at arabalarıyla zaman zaman ormana giderek kozalak topladıklarını ve 1 tona yakın eşya taşıdıklarını da belirten at arabacıları, bu sebeple de araçların yetersiz kaldığını söyledi.
Bu sözler üzerine Yakup Balcı, “Zaten arabasıyla da 1 ton yük Keşan içinde bu şekilde gezmeniz mümkün değil. At arabası da 1 ton taşımıyor zaten. 500 kilo yükle gidiyorsunuz bir yerden bir yere, bu araçlarla da aynı işi yapacaksınız. Sorumuz ormana gitmek değil, sorunumuz Keşan içindeki taşımacılık. Orman içi başka bir şey. Keşan’da bavullarını taşıtmak için kimse at arabası tutmaz. Ancak bu araçlar ile bu tür taşımacılığı yapabilirsiniz. Bu araçlar, ailenizi gezdirmek için değil. İş yapabilmeniz için verilecek. Artık odun taşıyarak geçiminizi sağlayamazsınız. Size 100’lük motor yaramıyorsa, 150’li alacağız bu kadar basit” şeklinde konuştu.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu