Haberler

Keşan’da ev fiyatları neden yüksek?

Keşan’da emlak piyasalarındaki artışın sebeplerini açıklayan Emlak Broker’ı Emre Yılmaz, fiyatlamada yapılan başlıca problemleri anlattı. Ev sahiplerinin keyfi fiyatlama yaptıklarını dile getiren Yılmaz, eğer gerekli düzenlemeler yapılırsa emlak fiyatlarında %30-40 arasında düşüş meydana geleceğini söyledi.

“Ev sahibinin canı ne isterse, o fiyattan gidiyor”

Keşan’da emlak piyasasında fiyatlamaların belli bir standarda göre yapılmadığını belirten Emre Yılmaz, “Bir kritere göre fiyatlama yapıldığını düşünmüyorum. Gördüğümüz en büyük problemlerden bir tanesi de bu. Ev kiralarken ev sahibi canı ne isterse o fiyattan gidiyor” diyerek, fiyatlamadaki keyfiyete dikkat çekerek “Ev sahibi diyor ki; ‘Benim evim bin 500 lira eder.’ Bin 500 liraya kiraya vermek istiyor ama neye göre bin 500 lira eder. İşte burada bize düşüne görevler var. Meslektaşlarımın ev sahiplerine evlerin değerini doğru hesaplamada yardımcı olmaları gerekiyor. Bir evin ederi, metrekaresi, bulunduğu muhite, ısınma durumu ve evin içerisinin yeni ya da eski olmasına göre belirlenmeli.” dedi.

“Kaynak tüketiyoruz: Fiyatlar kontrol altına alınmalı”

Yükselen fiyatların bir açmaza doğru ilerlediğini dile getiren Yılmaz, “Bir yıl önce bir evin fiyatı 200 bin lira iken bu gün 380 – 400 bin liralar çıktı. Satılıyor mu? Satılıyor tabi ki.” şeklinde konuşarak satışlardaki fiyatların kontrolünün kaybedildiğine dikkat çekerek şu sözleri kaydetti: “Evler, ‘Her malın bir alıcısı vardır’ mantığı ile pazarlanıp satılıyor ama bence böyle hareket etmemek gerekir.” Kaynak tüketmek dediğimiz yöntemle ürünü tüketmek burada başlıyor. Bugün 360’a sattık tamam, önümüzdeki sene ne olacak? 500 bin lira talep edecek bu kişi. 500 bine sattık tamam, sonra ne olacak? İllere göre ayırmak gerekmiyor mu? Ben meslektaşlarıma sürekli söylüyorum illere göre ayıralım. Bugün İstanbul Bebek’te, Levent’te, Beşiktaş’ta satılan bir daire ile benim evimde 120 metrekare, benim evimde onun evi gibi ile değer biçemezsiniz. Bu kentin gelir düzeyi, ortalama mezuniyet düzeyi, sosyal çevresi, merkeze uzaklığı bu deyip, fiyatlar kontrol altına alınmalı.”

“Bu işin başlıca mecburiyeti eğitimli gayri menkul danışmanları. Bu kişilerin yeterlilik belgesi ve ruhsatları var mı? Hiç portföy tutuyor mu? Sattık geçti değil, sattınız geçmedi. Ben sürekli denetim yapılması gerektiğini düşünüyorum.”

Ekspertiz yapalım, kenti bir sisteme oturtalım

Emlak sektöründeki kişilerin ve çalışmalarının kontrol alınmasının gerekliliğine vurgu yapan Yılmaz, uygulamadaki hatalardan meydana gelen usulsüzlükleri işaret ederek, “Belediyeden rayiç bedel alıyoruz. Mesela, ev 300 bin lira biz rayiç bedel alıyoruz 70 bin lira. Bu sefer bizi zorlamaya başlıyorlar. Ama 70 bin liradan göstersek siz 72 yazsanız olmaz mı? Tamam 72 yazalım, sizde 72 bin lira üzerinden verginizi ödeyin ama; ilk önce bize yanlışlık yaptırıyorsunuz sonrasında bir de vergide kaçak durumu söz konusu. Burada sadece belediyeye de görev düşmüyor illere de görev düşüyor” derken, çözüm için beraber çalışılması gerektiğine vurgu yaptı. Yılmaz, “Yeniden değerleme yaptırsınlar bizlere. Ekspertiz yapalım. Kenti bir sisteme oturtalım. Yeni imara açılan yerlerde bizlerden kabul edilsin, edilemesin farklı illerin şehir plancılarından bakılabilir. Yeni yerleşimler nasıl olmalı? Kat değişiklikleri, örneğin; bir mahalleye 7 kat verirken hemen altındaki yere 3 kat verilmesi. Çarpık kentleşme hızla devam ediyor. Aslında çok bir şey düzeltemiyoruz.” dedi.

“Fiyatlar %30-40 düşer”

Yapılması gereken düzenlemeler hayata geçirildiğinde fiyatların düşüşe geçeceğini belirten Emlak Broker’ı Emre Yılmaz, “Aşağı yönde %30, %40 fiyat değişimi olacaktır.” diyerek mal sahiplerini ve merdiven altı aracıları işaret etti. “Çünkü Türkiye’de en çok yaşanan sorunlardan biri mal sahibi, ‘Ben 750 bin lira istiyorum, sen nasıl halledersen hallet’ diyor ve burada fırsat doğuyor. Çantacı dediğimiz bu işi merdiven altı yapan kişilere fırsat doğuyor. Diyor ki; ‘850 bin lira, pazarlıkla 820’ye vereyim.’ fiyat artışı burada başlıyor işte. Mal sahibi size böyle bir şey söylememeli. Siz 750’den anlaştı iseniz devlet tarafından alacağınız komisyon oranı bellidir. 750 üzerinden komisyon oranı fatura kesilir. Kesilen fatura vergi dairesine iletileceği için zaten o malın gerçek bedeli ortaya çıkacak. Aslında bunu araştırıp bulmak atla deve değil. Vergi dairesi, belediye, ticaret odası, meslek odaları bizim mesleğimizdeki kişileri tek tek denetleyecek olsa ve bizi saydığım zorunluluklara itecek olsalar devlet vergisini düzgün tahsil edebilecek. Belediyeden alınan rayiç bedel bir sonraki işlemde hatalı yapılamayacak. Dolayısıyla ne oldu? Sistem doğruya gitmeye başladı. Sistem doğruya giderken fiyatlar gerçeğe çekilmeye başlayacak. Fiyatların gerçeğe çekilmesinin arkasından zaten bu işi yetki belgeli olarak yapmayan vatandaş, yani aynı kapta değiliz ama meslektaş diyelim. Bu vatandaş da o zaman bu işi yürütemeyecek, yürütemeyince de bilgili kişilere işi teslim etmek zorunda kalacaklar. Bizim tam olarak beklentimiz bu. “

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu