Haberler

Arazi sahibi Mehmet Zeybek konuştu: “Belgesi olmayanlar mülkiyetimde kazı yapıyor!”

Sazlıdere’de yapılması planlanan FSRU Limanı projesi için ÇED iptal ve İmar Planı iptal davalarının keşif ve bilirkişi raporlarını beklemeden çalışmalara başlandı. Kendisine haber verilmeden arazisinde başlayan çalışmalar üzerine Mehmet Zeybek, suç duyurusunda bulundu. Konu hakkında konuşan Zeybek, “Bize yapılan bir tebligat yok. ‘Ne karar çıkarsa çıksın umrumuzda değil, biz bunu yapacağız’ diye mi düşünüyorlar bilmiyorum.” dedi.Sazlıdere’deki arazisi acele kamulaştırmaya alınan ve söz konusu yerde çalışmaların başladığı arsa sahibi Mehmet Zeybek, yapılan işlemler hakkında kendisine haber verilmediğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “Yaklaşık 54 dönümlük yerimin 29 dönümüne acele kamulaştırma kadarı verildi. Daha sonra ilgililer kendi aralarında değerlendirme yapmışlar, bilir kişiler gelmiş; ama bunların hiçbirinden bir haberimiz yok. Bankaya karşılık olarak yatan bir para yok. Bize yapılan bir tebligat yok. Arazinin mülkiyeti hala bizim üzerimize, hatta tapunun üzerinde şerh de yok. Ben burayı şu an herhangi birine satabilirim, çünkü mülk sahibiyim.”Kendisine herhangi bir beyanat olmadan başlayan kazılardan sonra bölgeye giderek çalışanlardan bilgi almaya çalışan Zeybek, “Orada bu kazı çalışmasını yapanlara bu yerin tespitini kim tarafından yapıldığını ve neye göre burada kazıya başladıklarını sordum; bana belge de gösteremediler, kendilerine burayı söylediklerini belirttiler.” diyerek kazıların keyfi olarak yapıldığına inandığını kaydederek, “Bunun yanında 3 tane davamız var bunlar sürüyor, ÇED raporunun iptali kapsamında geçtiğimiz günlerde buraya keşifler yapıldı. Bilir kişilerin 60 gün süreleri var, daha rapor yazacaklar; ama geldiler hemen bunun ardından girip kazıya başlamışlar.” dedi.

Kazıların yapıldığı arazide kendisine FSRU Limanı’nda çalışacak işçilerin barınacakları yerlerin yapıldığı hakkında bilgi verdiklerini ifade eden arazi sahibi, “Bizim arazimiz üzerinde orada çalışacak ve kalacak olan işçilerin kalacakları yerlerin yapımı için kazılara başladığı söylendi. Burası eğimli bir arazi ve denizden 250 metre kadar uzak; ama proje içindeki alanların içinde gösteriliyor. Aşağı yukarı 15 metre kadar yüksekliği var kazılan çukurların, işçilerin barakaları için o kadar kazılmaz.” diyerek kazılan alanın oldukça geniş olduğunu söyledi.

Son olarak yaşadığı mağduriyetin ardından şikayetçi olan ve suç duyurusunda bulunan Mehmet Zeybek, “Konuyu dilekçe ile suç duyurusunda bulunarak Keşan Kaymakamlığı ve jandarmasına bir de savcılığa bildirdim; ama kimsenin umrunda değil. 3 tane davamız var, bunların sonucu beklenmeden bu kazı nasıl yapılabiliyor diye belirttim. ‘Ne karar çıkarsa çıksın umrumuzda değil, biz bunu yapacağız’ diye mi düşünüyorlar bilmiyorum.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu