BölgeEkonomiGenelİş DünyasıKeşanSektörel

Ankara’da bir dizi ziyarette bulunan Keşan TSO heyeti bölgede yürütülen çalışmalar için destek istedi

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) heyeti 12-13 Temmuz 2023 tarihlerinde Ankara’da; AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal, CHP Edirne Milletvekilleri Ediz Ün ve Ahmet Baran Yazgan, İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanı Hakan Kızıltepe ve Sağlık Bakan Yardımcısı Hüseyin Kürşat Kırbıyık’ı ziyaret etti.

Gerçekleştirilen ziyaretler kapsamında KTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Yönetim Kurulu Üyeleri; Mustafa Anbarcı, Aylin Alabak, Onur Yılmaz, Meclis Başkan Yardımcısı Cüneyt Yüksekdağ, Meclis Üyeleri; Onur Güven, Cahit Mercan, Hasan Saatçioğlu, Göksel Aktaş, Ayşe Deniz, Saadettin Baygül, Onur Şapçı,  Genel Sekreter Erdem Başak, Basın Yayın Sorumlusu Burak Çakır ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Nur Kalıntaş yer aldı.

Şapçı: “Her zaman, her yerde bölgemiz için çalışıyoruz”

Ankara’da gerçekleştirilen ziyaretler sonrasında konuşan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı şunları dile getirdi:
“Genel seçimler sonrasında bölgemizden milletvekili olmaya hak kazanmış AK Parti Milletvekilimiz Dr. Fatma Aksal, CHP Milletvekillerimiz Ediz Ün ve Ahmet Baran Yazgan ile İYİ Parti Milletvekilimiz Prof. Dr. Mehmet Akalın’ı KTSO heyeti olarak ziyaret ettik.
Keşan, İpsala ve Enez bölgelerimizde yer alan üyelerimizin sorunlarını ve isteklerini vekillerimize ileterek desteklerini talep ettik.
Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgemizin proje aşamaları ve İpsala OSB ile ilgili yapılan girişimler hakkında bilgiler vererek somut adımlar atılması için vekillerimiz ile birlikte görüş alış verişinde bulunduk. İpsala Umat İbrahim Girgin Tır Parkımıza Mobil Gümrükleme Noktası oluşturulması için vekillerimizden desteklerini talep ettik.
TOBB Proje Okulumuz Keşan MTAL’ye kazandırdığımız makinalar ile öğrencilerimizin hazırlamış olduğu plaketleri takdim ettik.
Okulumuzda yürüttüğümüz mevcut projemiz haricinde yeni oluşturduğumuz genç işsizlere yönelik yazılım, muhasebe ve makine alanlarında eğitimler vererek gençlerin istihdamına doğrudan katkı sağlayacak ‘İş Danışmanlığı ve Kariyer Merkezi’ hakkında Edirne milletvekillerimize bilgiler aktardık.
Her zaman, her yerde bölgemiz için çalışıyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz.“

“Coğrafi işaretli ürünlerimizi çoğaltmaya devam edeceğiz”

“Gerçekleştirdiğimiz ziyaretler doğrultusunda Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Dairesi Başkanı Hakan Kızıltepe’yi ziyaret ettik. Bölgemizde üretimi ve dağıtımı yapılan birden fazla ürünümüz bulunuyor. Coğrafi İşaretli ürünlerimiz arasında İpsala Pirincimiz, Siğilli Bamyamız, Satır Etimiz yer alıyor. Ürünlerimizi çoğaltmak adına başvuruları yapılan ve başvuru sürecinde olan Coğrafi İşaretli Ürünlerimizin süreçlerinin hızlandırılması için başkanımızdan desteklerini talep ettik.
Aynı zamanda İpsala Pirincimizin AB Coğrafi İşaret Başvurusunun yapıldığını ve son onay sürecinde olduğunu belirterek desteklerini talep ettik. Trakya Kalkınma Ajansı desteği ile Keşan İlhami Ertem Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine kazandıracağımız ‘Saros Gastronomi Merkezi’ projemiz ile birlikte coğrafi işaretli ürünlerden alternatif ürünler elde edilip markalaşması, pazarlanması ve ulusal boyutta satışı yapılması için eğitimler vereceğiz. Eğitimlere katılan kişileri de turizm sektöründe çalıştırarak hem bölgemizdeki ara eleman açığını kapatacağız, hem de coğrafi işaretli ürünlerimize ulusal bir katma değer yaratacağız.”

“Türk Patent ve Marka Kurumu ziyaretimizin ardından görevine yeni atanan Sağlık Bakan Yardımcımız Hüseyin Kürşat Kırbıyık’a hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Bölgemiz ticaret, sanayi, sağlık, tarım ve turizm alanları ile istişarelerde bulunduk “    

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu