ÇevreGenel

Anız yangınları, felakete davetiye çıkarıyor

Keşan’da başlayan hasat mevsimi ile birlikte, hasat sonrası yetkililerin tüm uyarılarına rağmen anız yakımı devam ediyor. Hasat sonrası ateşe verilen bitki sapları, çevrede bulunan ormanlar ile birlikte; yakınlarında bulunan yerleşim yerlerini de tehdit ediyor.

Hasat sonrası tarlada kalan bitki saplarını bir değeri olmadığı için; böcek ve diğer zararlıları yok etmek, çeşitli hastalıkları önlemek, toprak işlemede kolaylık sağlamak ve anızın çok kolay, çabuk ve masrafsız şekilde yok edilmesini sağlamak gibi gerekçelerle anızların halen yakılmaya devam ettiğini söyleyen Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, bu yanlış uygulamanın baş gösteren kuraklıkla birlikte tehlike saçtığını söyledi. Çitçilerin anız yakma sebebini “Bazı bitkilerin saplarını toprak altına çekilmesi zor oluyor ve üretici de yakmak zorunda kalıyor. Son zamanlarda bölgemizde bu yangınlarla pek karşılaşmıyoruz; çünkü ‘ciguli’ denilen sap kıyma makineleri var. Bu tarım aleti kullanılıyor, ama yine kenarda köşede kalan sapları çiftçiler tırmıkla topluyor ve bu sıkıntılar yine yaşanabiliyor.” sözleriyle anlatan Şen, bilinenin aksine bu uygulamanın geri dönülmez zararlar verdiğini dile getirdi.

Sözlerine “3-4 aydır bölgemiz büyük bir kuraklık yaşıyor. Kuraklıktan ötürü çakılan bir kibrit veya bir ayçiçeği sapı, bir yolunu bulup yangınlara sebep olabiliyor. Üreticilerimizin bu konuda duyarlı olmaları kanaatindeyim, zaten anız yakmak kesiklikle yasak. Bu kanunla da yasaklanmış; ayrıca toprakta bulunan mikroorganizmaların yok olması ve toprağın çoraklaşması açısından da sakıncalı bir durum.” diyerek devam eden Hasan Şen, “Buna rağmen anız yakan çiftçiler de sapları toplayıp yakarken, yaktıkları ateşin başından sönmeden ayrılmamaları gerek.” diye çiftçileri uyardı.

Son olarak kurak havalar ile birlikte, tarla ve çevresinde kuruyan bitkilerin daha büyük yangınlara da davetiye çıkardığını kaydeden Şen, “Orman yanabilir, ağıla sıçrayabilir; hatta bütün bir köy bile yanabilir; köylerinden etrafında çok sayıda tarla ve anız var. Daha öncede söylediğim gibi aşırı bir kuraklık ile birlikte sıcaklar da mevcut. Çakılan bir kibritin ülke ekonomisine ev bulunduğu alana büyük bir zarar açacağını düşünüyorum.” diyerek çiftçileri uyardı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu