EkonomiTurizm

“Alternatif Turizm Çeşitleri” AB projesinin kapanış toplantısında dostluk vurgusu yeni projeler isteği öne çıktı

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Bulgaristan’daki Lider Ortağımız Burgas CCI (Burgas Ticaret ve Sanayi Odası) ile AB (Avrupa Birliği) Projesi ve ‘Interrag-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı’ kapsamında düzenlenen “Alternatif Turizm Çeşitleri Projesi”nin kapanış etkinliği geçtiğimiz gün gerçekleştirildi.

Etkinliğe; Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Keşan Belediye Başkan Vekili Nehir Gergin ile Keşan ve Bulgaristan Ticaret ve sanayi odası yöneticileri katıldı.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Proke Koordinatörü Kadircan Tunç’un sunumunda gerçekleştirilen etkinlikte, her iki odanın yöneticileri tarafından konuşmalar yapıldı. Toplantının açılış sunumunu yapan Tunç, “Proje kapsamında akademisyen, uzman ve özel sektör temsilcileri tarafından bölgesel ve ulusal boyutta turizm sektörü açısından her iki bölgede de gerçekleştirildi. Yapılanan analizlerde her iki ülkenin de sorunu olan sezonluk turizm sorununa çözüm olarak alternatif turistik mekan, doğal ve kültürel miraslar belirlendi.” diyerek buraların değerlendirileceğini belirtti.

Ardından sözü, KTSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya aldı. “Başarılı bir şekilde projeyi tamamlıyoruz.” diyen Özkaya, “Proje boyunca güzel dostluklar edindik. İki oda umarız ki bundan sonra da çalışmaya devam eder. İki oda kardeş odayız. Uzun yıllar boyunca AB projelerini beraber yürütürüz ve Keşan’da hep beraber güzel vakit geçiririz diye umut ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Özkaya’nın konuşması sonrasında Burgas CCI Başkanı Todor Demirkov, verimli bir proje gerçekleştirildiğini belirterek, “Bizi burada güzel karşılayan KTSO yönetimine teşekkür ederim. Projenin ötesinde çok iyi bir ilişki ve dostluk geliştirdiğimiz için çok mutluyum. Bugüne kadarki çalışmalarımızı da dikkate alarak yeni proje ve çalışmalarda olmak üzere çaba sarf edeceğimizi de belirtmek istiyorum. Şu da bilinsin ki, Keşan ve Burgaz bölgesi çok iyi tanınan ve sevilen birer bölge oldu. Bize verdiğiniz sözlerden dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum.” sözlerini kaydetti.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Arıkan ise kovid dönemi ne rağmen başarıyla tamamlanan proje için “Alternatif turizm çeşitliliğimizin kapanış toplantısındayız. Bundan 1 buçuk yıl önce Bulgar heyetini Keşan’da ağırladık. Burgaz’da keyifli bir proje yaptık bundan dolayı size teşekkür ediyorum; ama kovid dönemi nedeniyle biraz şanssızlık oldu. Biz Burgaz Ticaret Odası ile kardeş odayız. Sayın Başkan’dan da burada iş birliği sözü almak istiyorum. İnşallah bundan sonra bu virüs olmadan da bu projeye devam etmeyi ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında, iki bölgenin de alternatif turizm konusundaki farkındalığını artırarak sürdürülebilir turizmin geliştirilebilmesi için farklı destinasyon rotaları oluşturulduğu dile getirildi.

Etkinlikte daha sonra projeyle ilgili sunum Prof. Dr. Emel Gönenç Güler ve Sonya Enilova tarafından yapıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu