Haberler

Aktaş, ikinci el piyasasını değerlendirdi; “Mesleğin itibarı kalmadı”

İkinci el araçlarda etiketler yükselen rakamlarla güncellenmeye devam devam ediyor. Dövizdeki artış ve ‘0’ km araçların yokluğu ile birlikte yetkisi olan olmayan herkesin yaptığı araç ticareti dar boğazdan geçiyor.
Yapılan yeni düzenlemelerle birlikte, yeniden rayına oturması beklenen piyasayı Keşan TSO Komite Üyesi Göksel Aktaş yorumladı.
Aktaş, “Galericiliğe bir an önce itibarının kazandırılması gerek” dedi.

İkinci el araç alım satımında artık herkesin galericilerin işini yapmaya başladığını dile getiren Göksel Aktaş, “Memur, kasap, manav, herkes bizim işimize yönelmeye başladı. Sonrasında da aracılar meydana geldi. Bakıyorsunuz herkes araba alıp satıyor” derken, bu durumun önüne geçmek için girişimlerin olduğunu belirterek ‘Mesleki Yeterlilik’ ve ‘Mesleki Yetki Belgesi’ hakkında bilgi verdi. “TOBB MEYBEM (Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi) ve Keşan TSO işbirliğiyle gerçekleştirilen Motorlu Kara Taşıtları Alım-Satım Sorumlusu Sınavları yılda 4 defa Ocak-Nisan- Temmuz-Ekim aylarında teorik ve uygulamalı sınavlar ile yapılarak gerçekleştirilecek. Mesleki Yeterlilik Kanunu kapsamında 5 Haziran 2018 tarihinden itibaren zorunlu olarak yürürlüğe girmiş olan Motorlu Kara Taşıtları Alım ? Satım Sorumlusu Seviye 5 sınavlarımızı gerçekleştiriyoruz. Yapılan ertelemelerden dolayı şu an itibariyle 1 Eylül 2020 tarihinden sonra Motorlu Kara Taşıtları Alım-Satım işlemlerinde bu sistem yürürlüğe girecektir.”

Son dönemlerde araçlara ödenen meblanın yükseldiğine dikkat çeken Aktaş, “Fiyatlar uçtu gitti” derken, sanal mecraların piyasaya etkisini şöyle anlattı: “Herkes internete giriyor, ticaret zaten sanal oldu. Birisi çıkıp 80 bin TL’lik arabasına 100 bin TL yazıyor. Bir başkası da onun arabası bu fiyatsa benimki daha yüksektir diyerek bedel biçiyor. Bu şekilde piyasa gitti. Biz bile piyasaya yetişemiyoruz.” Bunun yanında galerici esnafının kira, stopaj ve vergi ödeyip hiçbir kaydı olmayan kişilerin piyasada olmasından dolayı da dert yanan Göksel Aktaş, “Herkes yetki belgelerini alsın, mesleğin bir itibarı olsun, artık galericilerin bir itibarı kalmadı, artık herkes galerici” diyerek, hak ettikleri saygının geri kazandırılması gerektiğini belirtti.

Son olarak “Elinde Yetki Belgesi olmadan satış yapan kişiler senede 3 işlem ile sınırlandırılmıştır. Bu belge olamadan alım satım yapan kişilere ceza uygulanacak” şeklinde konuşan Aktaş, kayıt dışı alım satım yapan kişilerin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından vergi mükellefi yapılacağını söyleyerek “Bundan sonraki beklentimiz, yetki belgesi olmayanlar galeriye gelsinler. Biz onlara aracı olalım ve yetki belgemizi kullandıralım sonra da faturamızı kesip komisyon alalım. Yoksa yılda üç işlem yetkisi veriliyor ki bu da en az iki araç demek, kaldı ki bunu da istismar edip annesine babasına da araç alım-satımı yapanlar da olacaktır. İnşallah böyle bir sistem de gelir. Yeni yürütmeliğe bunlar da gelecek diye biliyorum. Umarım gerçekleşir.” dedi.

2. el araç fiyatları neden yüksek?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu