Haberler

2. el araç fiyatları neden yüksek?

İkinci el araç piyasasında fiyatlar her gün değişiyor ve sürekli olarak artıyor. Öyle ki fiyatlar neredeyse son 3 yıl içinde ikiye katlandı. Araç almak isteyenlerin aklını karıştıran araç fiyatlarındaki yükselişi oto galericiler anlattı. Sıfır araç yokluğundan döviz kurunun etkisine, ‘Benim aracım daha iyi’ diyerek araç satan kişilere kadar bir çok konuda değerlendirmede bulunan esnaf, ikinci bir pandemi dalgası gelmedikçe sonbahardan umutlu olduklarını söyledi.

“Sıfır kilometre araç yok”

Oto galericilerin en büyük probleminin araç fiyatlarının hızlı ve orantısız tırmanışı olduğunu ve bu sürecin bir süre daha devam edeceği dile getiren Keşan Oto Galericiler Sitesi Başkanı Mustafa Bozkurt, şu şekilde konuştu: “Bayilerde araç yok. Sıfır kilometre araçlar da ülkemize gelmiyor. Türkiye’deki fabrikalar da bir süre için üretimlerine ara verdiler. Zaten 2018 yılından süregelen bir araç eksikliği vardı piyasalarda, bundan dolayı Nisan ve Mayıs aylarında ise araçlar tamamen kaybolup gitti.” dedi.

Piyasada ‘Ayakçı’ etkisi


Araç piyasasında yaşanan bu durumun yanında, yetki belgesi olamayan kişi ve kişilerin de piyasaya doğrudan etkileri olduğunu işaret eden Mustafa Bozkurt, ” 2018 yılında Keşan Ticaret ve Sanayi Odasının girişimiyle ‘Mesleki Yeterlilik’ belgesi aldık, geçen sene devreye girecek bir sistem vardı; ama yürürlüğe girmedi. Piyasada ‘Tektekçi’ ve ‘Ayakçı’ dediğimiz bir çok kişinin satış yaptığını biliyoruz. Bunlar doğal olarak piyasayı yükseltiyorlar, vergi vermiyorlar, kiraları yok, stopaj yok. Bu da internet üzerinden yapılan satışlarla araç fiyatlarının artmasına etki ediyor” dedi.

“Sattığımız araca sevinemiyoruz”


Araç fiyatlarındaki abartılı rakamların ‘Benim arabam daha temiz’ diyerek satışa çıkarılan araçlar ile birlikte yükseldiğini belirten Oto Galerici Coşkun Arabacı da, “Bu sebepten insanlar araba almayınca sıfır araçlara yöneldiler, orada da üretim olmayınca sıkıntı yaşıyoruz. Geçen sene 100 bin lira olan araba şimdi 150 bin lira oldu, sattığımıza sevinemiyoruz; çünkü sattığımız fiyattan yerine koyamıyoruz” derken, fiyatların şimdiki seviyeyi korursa iyi olduğunu yükselmesinin muhtemel durumda olduğunu kaydetti.

“Fiyatlar bu seviyede kalır”

Öte yandan Oto Galerici Murat Dalkıran ise döviz piyasasında yaşanan sert çıkışların araç fiyatları üzerinde etkili olduğunu dile getirdi. Döviz ve araç fiyatları arasındaki paralelliğe işaret eden Dalkıran “2017 yılında bir araçın fiyatı 23 bin Euro’ydu, bu da o zamanki kurla 96 bin TL’ye denk geliyordu. Şu an aynı araç 22 bin 700 TL oldu, Türk Lirası’nda ise 200 bin TL. Buna ek olarak sıfır araçların fiyatları yükselince haliyle makas daraldı ve 2. elde de fiyatlar yükseldi.” derken dövizde çok büyük bir değişiklik olmadığı sürece fiyatların bu seviyelerde kalacağını dile getirdi.

Son olarak sonbahar aylarına kadar fiyatlarda büyük bir değişiklik beklemediklerini dile getiren oto galericileri, fiyatlarla herhangi bir düşüş olacağını öngörmediklerini dile getirirken; ileriki dönemlerde gelecek ÖTV indirimi, araç stoklarında artış ve diğer destekler ile araç fiyatlarındaki çok hızlı yükselişin önlenebileceğini ama eski fiyatların geri gelmeyeceğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu