Haberler

Aksal ve Kılıç, “corona” önlemlerini anlattı

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, dünyada salgın haline gelen corona virüsün (COVID-19) Türkiye?de görülmesi sonrasında bilgilendirmelerde bulundu. Türkiye’nin diğer Avrupa ülkelerine kıyasla şimdiye kadar çok başarılı bir sınav verdiğini belirten Aksal, salgın sonraki gıda ve kolonya gibi ürünleri fahiş fiyatlara satanlar ve bunları stoklayanlar için ağır cezalandırma geleceğini kaydederek vatandaşları uyardı. “Panik yapmayın, fırsatçılara fırsat vermeyin” derken, Kılınç ise, “Hazine ve Maliye Bakanlığımız, VİBER 189 ihbar hattı oluşturdu ve özel ekip görevlendirdi, ayrıca 7/24 hizmet verecek ve görüntü paylaşabileceğiniz 0552 189 0 189 whatsapp ihbar hattı da açılmıştır” açıklamasında bulundu.

Dünyada büyük bir paniğe neden olan ve ülkemizde de görülen salgınla ilgili konuşan Gürcan Kılınç, “Tüm dünyayı telaşlandıran Çin’den Amerika’ya sıçramış bir corona virüsü salgınıyla karşı karşıyayız. Tehlike sınırlarmıza dayandığı halde şu ana dek büyük bir başarı gösterdik. Bakanlıklarımız çalışarak riski en aza indirdiler. Zorluklar kaçınılmaz, hiçbir mücadele konfor içinde yapılmamıştır. Mücadelemiz, birbirimizle değil; corona virüsledir. Türkiye inşallah bunu herhangi bir kayıp vermeden de atlatacaktır.” dedi.

“Hiçbir virüs bizim tedbirlerimizden daha güçlü değildir”

Tedbirin elden bırakılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunan Kılınç şu ifadeleri kullandı: “Hiçbir virüs bizim tedbirlerimizden daha güçlü değildir. Her hastalık gibi bu virüse de kullanacağımız tedbirler en etkili korunma yöntemi olacaktır.”

Şu anda virüsle mücadele konusunda yapılan çalışmalara değinen Kılınç ise şunlara değindi: “Keşan Belediyesi de virüsle ilgili tedbirleri alarak vatandaşların yoğun olarak bulunduğu alanlarda, camide, terminalde, tüm gerekli alanlarda çalışmalarını sürdürüyorlar. Paniğe gerek yok. Okullar tedbir amaçlı tatil edildi. Bir süre öğrenciler dersleri TRT ve EBA üzerinden takip edecekler. Virüs sonrasında bazı ürünlerde haksız fiyat artışı ve stokçuluk ile ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanlığımız, VİBER 189 ihbar hattı oluşturdu ve özel ekip görevlendirdi, ayrıca 7/24 hizmet verecek ve görüntü paylaşabileceğiniz 0552 189 0 189 whatsapp ihbar hattı da açılmıştır”

“Bulaşma hızı çok yüksek”

Türkiye’de şimdiye kadar 5 kişinin virüse karşı Sağlık Bakanlığı‘nın tavsiyelerine uyulması gerektiğini belirten Aksal, “Aslında bir çok gripten daha öldürücü değil; ama bir çok gripten daha hızlı yayılıyor. Bulaşma hızı çok yüksek. Ne kadar fazla kişiye bulaşırsa da ölüm oranı o derecede artıyor. Çocuklarda ölüm oranı hiç yok, ama yaş arttıkça etkilenme oranı yüksek” dedi.

“Sokağa çıkma yasağı yok”

Türkiye sınırlarında alınan önlemlerden de bahseden Fatma Aksal, “Çıkan insan zarar vermiyor ama içeriye gelenlerde size zarar verme ihtimali var. İran’da kriz patlar patlamaz hemen İran sınırımızı kapattık. Akşam itibariyle de 9 ülkeye daha uçuşlar durduruldu. Bütün dünya bu önlemleri alıyor. İtalya çok geç kaldı bu önlemleri almak konusunda.” dedi. Sokağa çıkma yasağı gelmesi konusunda oluşan söylentilerin asılsız olduğunu da belirten Aksal, “O boyutta bir tehlike yok, sadece yurt dışından gelenlere 14 gün karantina tavsiye ediyoruz.” dedi.

“Fırsatçılara asla müsade etmeyeceğiz

Salgın sonrasında bir anda ortaya çıkıp fahiş fiyatlarla makarna, dezenfektan ve kolonya satan ve bunları stoklayan fırsatçılara da sert cezalar geleceğini kaydeden Aksal, “Fırsatçılara asla müsade etmeyeceğiz, en ağır şekilde cezalandırılacaklar, merak etmeyin ama asla panik yapmayın. Dışarıda koliler dolusu makarna alıyor insanlar. Ekmek bulamamaktan korkuyorlar. Ne kadar çok panik yapıyorsak fırsatçılara da o kadar çok fırsat doğuyor.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu