Haberler

Aksal, tohumda hibe desteği konusuna açıklık getirdi

AK Parti MKYK Üyesi ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal:
Çiftçimizin her zaman yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz”

AK Parti MKYK Üyesi ve Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 21 ilde yaz dönemi ekimlerinin desteklenmesi  amacıyla tohumda yüzde 75 hibe desteği konusunda, Edirne’nin neden dışarıda bırakıldığına ilişkin bir açıklama yaptı.
Bölge genelinde hububat ve ayçiçeği ekiminde nöbet sisteminin uygulandığını kaydeden Aksal, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Dönemi itibariyle yağlık ayçiçeği ekiliş alanlarında toprak hazırlığı ve ekim yapılmaktadır. Girdi temininde herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağı ve ekilişlerin zamanında yapılarak tamamlanacağı öngörülmektedir.
Tarım ve Orman Bakanlığımız, Bitkisel Üretim Projeleri konulu tohum hibe programı kapsamında rekolteyi artırmak adına 21 ilde ekilen tarım arazileri dışında atıl kalan, ekilmemiş araziler göz önünde bulundurularak Milli Emlak arazilerini kullanmayan 21 il seçilerek projeye dahil edilmiştir. İlimizde ise nadas sistemi bulunmamaktadır. Ekilmeyen, atıl tarım arazilerinin ilimizde ve bölgemizde bulunmaması sebebiyle bölgemiz bu proje kapsamında değerlendirilmemiştir. Bakanlığımızın yürüteceği, bölgemize uygun diğer bitkisel üretim projeleriyle çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu