EğitimGenelSiyaset

Akalın, “Edirne’de okulları öğretmenler temizliyor” diyerek, hizmetli durumunu Bakan Tekin’e sordu

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin‘in cevaplandırması isteğiyle verdiği soru önergesinde, Edirne genelinde birçok okulda öğretmen ve idarecilerin temizlik başta olmak üzere görev tanımı dışında başka işler yaptığına şahit olduğunu belirterek, okulların hizmetli kadrolarını sordu.

11 Eylül 2023 tarihi itibariyle başlayacak olan 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı sebebiyle Edirne’de binlerce öğrencinin ders başı yapacağını kaydeden Akalın, “Bu süreç başlamadan önce okul müdürleri idareciler ve veliler ile yaptığım görüşmelerde ve gözlemlerde; temizlik görevlisi, hizmetli gibi çalışan eksikliğine, okul öğretmenlerinin idareciler ile birlikte temizlik başta olmak üzere görev tanımı dışında bir çok iş yaptığına şahit oldum.
Bu sorunun bir çok eğitim yuvasında yaşandığını, okulların bir kısmında hiç hizmetli bulunmazken bir kısmında ise 5-6 görevlinin çalıştığı ile ilgili duyumlar aldım.
Hizmetlilerin büyük bir kısmının da İş-Kur vasıtasıyla bulunduğu ve işe başlama sürelerinin ise okullar açıldıktan hemen sonra olması sebebiyle okulların açılışında öğrencilerin hijyen problemleriyle karşı karşıya kalmasına dolayısıyla bu durum bir çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır.” dedi.

Akalın, önergesinde, Bakan Tekin yazılı cevaplaması isteğiyle, şu soruları sordu:

” 1. Edirne ilinde okullarda görev yapan toplam kaç kadrolu yardımcı hizmetli çalışan vardır?

  1. Edirne ilinde kadrolu yardımcı hizmetli çalışanı olmayan kaç okul vardır?
  2. Edirne ilinde kadrolu yardımcı hizmetli çalışanı olmayan okulların hepsine sözleşmeli personel verilmekte midir?
  3. Edirne ilinde okullarda kadrolu veya sözleşmeli yardımcı hizmetli olarak görev yapan çalışanlar öğrenci sayısına göre mi belirlenmektedir? Şayet değerlendirme kriteri öğrenci sayısı değilse nedir?
  4. Edirne ilinde bazı okullarda kadrolu veya sözleşmeli yardımcı hizmetli çalışanı olmayıp diğer okullarda daha fazla olduğu iddiaları doğru mudur?
  5. İddialar doğru ise sebebi nedir?
  6. Edirne ilinde kadrolu ve sözleşmeli dahil olmak üzere en fazla hizmetli sayısına sahip ilk 10 okul hangileridir ve hizmetli sayıları kaçtır?
  7. İş-Kur vasıtasıyla iş başı yapacak olan yardımcı hizmetlilerin okul hijyen koşulları göz önüne alınarak eğitim-öğretim yılı başlamadan önce çalıştırılması ile ilgili bir çalışmanız var mı?”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu