Gündem

AK Parti İl Başkanı Belgin İba, Edirne ve Keşan’ın Kovid-19 vaka durumunu değerlendirdi

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, il genelinde artış yaşanan korona virüs vakaları hakkında açıklamalarda bulundu. Hayata geçirilen tedbirler ile rakamların aşağı çekileceğini umduğunu belirten İba, yoğun bakımlardaki son durumu aktardı.

Salgın, Edirne’de kontrol altında

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Türkiye’de en fazla korona virüs vaka artışı yaşanan iller içinde gösterilen ve yüzde yüze yakın bir sıçramanın olduğu Edirne ili hakkında güncel değerlendirmeyi yapan AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, salgının vilayette kontrol altında olduğunu kaydetti. “Edirne genelinde şu anda kontrol altında. Hastane müdürümüzle dün görüştük yoğun bakımlarda bir sıkıntımız yok. Hastalarımızın hepsinin tedavisi durumlarına göre daha kritik durumdaysa hastanede, daha iyi durumdaysa evlerinde devam ediyor. Sağlık Müdürümüz, bütün hastalarımıza yetişebildiğimizi, herhangi bir sıkıntı yaşamadığımızı bildirdi. Pozitif hastalarımızı da Kredi Yurtlar Kurumları’nda bakmaya devam ediyoruz. Bir sıkıntımız yok; ama amacımız sayıları kontrol altında tutmak ve yükselmesini engellemek.” şeklinde konuşan İba, “Bunun için bakanlığımızın aldığı tedbirler başladı, sokağa çıkma yasakları, hafta sonu yasakları. İnşallah bu yasaklarla birlikte sayılar daha da azalacak.” sözleriyle de yeni yürürlüğe giren genişletilmiş kısıtlamaların etkili olacağını aktardı.

Keşan’da yoğun bakım ünitesine kapasite artışı

Öte yandan yoğun bakımlar içi değerlendirmede bulunan Belgin İba, “Keşan‘da 18 yatak kapasite artışımız oldu. Pazartesi günü buradaydık ve devlet hastanesini ziyaret ettik. Edirne’de de daha önce bazı bölümleri yoğun bakım servisine çevirdiğimizi anlatmışlardı. Şu ana yoğun bakımlarda sıkıntımız yok.” dedi.

“Vakalar yurtdışı kaynaklı değil”

Edirne‘nin komşu illere sınır olması sebebiyle salgının özellikle Bulgaristan ve oradan gelen turistler kaynaklı olup olmadığı, bunun yanında sınır kapılarının kapatılması ihtimali sorusunu yanıtlayan İba, “Şu anda kapıların kapatılması gündemde değil. Çünkü artışın bir çok sebebi var. Sayılar sadece Edirne ilinde artmadı tüm Türkiye’de arttı. O yüzden bu artış sebebinin sınır ili olmamız olduğunu düşünmüyoruz. Dün Vali Bey ile de 3 saatlik bir toplantı yaptık ve bütün verileri değerlendirdik. Artış sebebinin sınır ili olmamızla ilgili olduğunu söyleyemiyoruz. Hafta sonu yasakları başlayacak, Cuma pazarımız kapandı. Bu tedbirlerle gelen sayısı da düşecek. Sınır ili olmamızla ilgili bir artış yok” ifadelerini kullandı.

AVM’nin hastaneye çevrileceği iddiası

Son olarak, Edirne’deki bir AVM‘nin kapatılıp, aynı binada yerine bir özel hastane yapılacağı hakkındaki iddialar hakkında açıklama yapan AK Partili İba, “Bununla ilgili de firma sahibi ile görüştük. Bizim böyle bir görüşmemiz olmadı, böyle bir şey yok dediler. Bize gelen herhangi bir duyum yok bu konuyla ilgili” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu