GündemÖZEL HABER

Afgan sığınmacıların Türkiye’ye gelişi konusunda Keşan halkı ne dedi?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Afganistan’dan çıkacağını duyurmasının ardından ülkede ilerleyişini hızlandıran Taliban, 20 yıl aradan sonra tekrar başkent Kabil’e girdi. Neredeyse hiç direniş olmada ülkenin kontrolünü eline alan Taliban’dan kaçan halk ise ülkeyi terk etmeye başladı. Gerek sosyal medyada, gerekse haber bültenlerinde gördüğümüz Afganlar ise canlarını kurtarmak için yola düşerken, öncelikli varış noktası Türkiye oldu.
Konuyla ilgili olarak Keşan’da yaşayanlara, Afganistan’dan gelen göç dalgasını sorduk. Yaşananların sebeplerini ve ülkemize getireceği olası sonuçları değerlendiren halk, şu ifadelerle konuştu:

  • “Gelmesinler ülkelerinde kalsınlar; zor durumdalar ama bizim memleketimiz de iyi durumda değil. Gençlerimiz işsiz. Gelenlerin ne olduğunu sorgulanmıyor, terörist mi nedir belli değil. Belki içlerinde dürüst olanları da vardır; ama kendi ülkelerinde kalsınlar”
  • “Buraya geldiklerinde biz taksici olarak göçmen taşımanın serbest olduğu zamanlarda Suriyeli mültecileri gördük; çoluk çocuk yolda türlü rezillik çekiyorlar. İçlerinde nelerle karşılaşacaklarını bilerek gelenler vardı; çocukları için ülkelerini terk etmeye mecbur kaldıklarını söylüyorlardı.
    Afganlar ile çok denk gelmedik ama gördüğümüz kadarıyla kıyaslarsak gelenler hep genç. Kalıp savaşabilirler, hadi çocukları olanları bir amacı var; ama Afganlar kendilerini düşünerek geliyorlar. Kendimi kıyaslarsam ben, başka bir ülkede rezil olmaktansa kendi ülkemde ölmek daha doğru geliyor bana. Suriyeliler’e göre Afganlar korkak bence.”
  • “Afganlar canları kurtarmak için kaçıyorlar. Orada ölmektense dışarıya kaçıp gitmeyi tercih ediyorlar. Orada burka giymeyen kadınları öldürüyorlar. Korkuyorlar. Buraya Türkiye daha rahat bir ülke diyerek önüne gelen geliyor. Biz kendimize zor bakıyoruz. Suriyeliler geldi bir de Afganlara bakalım. Zararları olacak elbette, arada katil de çıkar, eşkıya da çıkar.”
  • “1 milyon kişi gelse, seçim de yaklaşıyor. Seçim, iç savaş, iç baskı ve güvenlik güçlerinin yetersiz kalması.. Bunlar Türkiye’yi zorlayacak şeyler. Geriye kalanlar ise Afganistan ve Taliban arasında kalan şeyler. Bir benzeri zaten Suriyelilerle yaşanıyor. Gelenlere bakıyorsunuz, aileleri yok hep gençler. Eli ekmek tutabilecek kişiler kişiler sınırı geçiyor. Olanlara bakınca hep seçim odaklı olarak bakıyorum. Göçmen kampı kurulsa daha farklı, gelsinler gitsinler; ülke de AB’den para alsın ama diğer türlü gelip de kalırsa çok kötü.”
  • “Taliban’ın zulmünden kaçıp geliyorlar, tamam ama Türkiye’nin de buna önlem alması gerekiyor bir an önce. Neden kadın yok? Neden hepsi erkek? Bir amacı var bunun, karıştırmak için mi geliyorlar Türkiye’yi? Sınır kapılarında gelenlerin geri gönderilmesi gerekiyor. Sınırlar yolgeçen hanı. Elini kolunu sallayan geçiyor. Buna acilen önlem alınması gerekiyor, yoksa sonumuz Afganistan gibi olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu