GündemÖZEL HABERSOKAKTAYIZ

Adaların silahlandırılması ve Türk – Yunan gerilimi için vatandaş ne diyor?

Türkiye ile Yunanistan arasında Ege Adaları gerilimi son günlerde yeniden tırmandı. Ankara ve Atina’dan yapılan açıklamalar sonrası, Yunanistan’da bu yaz ortamın daha da gerginleşmesinden endişe duyuluyor.
İki ülke arasında yükselen tansiyon ile ilgili olarak mikrofonumuzu sokaktaki vatandaşa yönelttik. Yunanistan sınırına bir kaç kilometre yakınlıkta bulunan Keşanlılar, yaşanan son gelişmeleri yorumladı.

Yıllar boyunca yükselen ve daha sonra şiddeti yeniden düşen gerilimi göz önünde bulunduran vatandaşlar, özetle şöyle konuştu:

“Mecburen Yunan karasularına giriliyor”

“Deniz Kuvvetleri’nde 4 yıl görev yaptım. Bu sürede Yunanistan’a gemi seyir halindeyken bir kaç defa girdik. Bodrum veya Marmaris tarafına gireceğimiz zaman mecburen onların karasularına girmek zorunda kalıyorduk; çünkü kendi tarafımızdan gittiğimiz zaman ise kayalık ve sığ bir su olduğu için mecburduk. Onların bize göre çok daha fazla zamanları var, ancak gerilimin sadece bundan kaynaklandığını sanmıyorum. Siyasi başka çıkarları da vardır. İki ülke arasında savaş çıkacağını sanmıyorum; Yunanistan bizden deniz kuvvetleri olarak çok düşük durumda. Buna rağmen bir savaş çıkmaz.”

“Savaşa zorluyorlar”

“Ülkeye hep yabancıları getirdik, sınırlarımızı genişletmemiz gerek. Onlara ev tarla falan da lazım. Kırılması lazım bir şey şekilde”

“NATO çıkarmaları zamanında tatbikatta görmüştük. Bizim askerlerimizde disiplin var, onlarda bu yok. Aramızdaki farkı biliyorlar ama konuşuyorlar, hiç bu tarafa geçemezler”

“Türkiye’yi savaşa zorluyorlar, Türkiye’ de buna göz yummaz. Aslında Yunistan bir avuç yer. Yine de savaş çıkmaz, çıksa da kimse Türkiye’ye zarar veremez.”

“Yunanistan ders almıştır”

“Daha önce de oldu ama savaş çıkmaz, gerilim olarak kalır. Savaş çıktı diyelim, eskiden de olduğu gibi geldikleri gibi giderler”

“Yunanistan önceki yaşananlardan ders almıştır. Zaten toplumlar da bunu istemiyorlar. Irak ve Suriye’de binlerce insan pisipisine gitti. En güzeli insanlar birbirlerine sarılacaklar. Her zaman olduğu gibi savaş çıkarma çabaları da sonuçsuz kalır.”

“Onların arkasında Amerika ve Avrupa Birliği var. Buna güveniyorlar; ama güçleri az. Onların adaları bize çok yakın, toplarımız yeter. Sihalarımız var onlar yeter.””

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu